gry online

 tematów: 33      wątków: 2617      wypowiedzi: 27.803
autor: fraza:
jeśli chcesz brać udział w dyskusji zaloguj się: użytkownik: hasło:
Podsumowanie aktywności na forum w ciągu ostatnich 24 godzin

Forum >> Hyde Park >> democracy OS - próba naprawy demokracji

system automatycznej korekty błędów

autor treść
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

democracy OS - próba naprawy demokracji
19.10.2014 (Nd) 19.56 (3471 dni temu)
Demokracja nie działa. to anachroniczny i nieefektywny system polityczny. ostatnio wymyślono nową wersję na miarę 21 wieku. Demokracja internetowa. projekt na zasadzie open source, dopiero rozwijany. szczegóły na http://democracyos.org/. ciekawa prezentacja jest na TED: https://embed-ssl.ted.com/talks/pia_mancini_how_to_upgrade_democracy_for_the_internet_era.html
Na razie testowane jest to w Argentynie. Powstała na Partia Internetu (http://dos.partidodelared.org).
Myślę, że należałoby ten pomysł zaimplementować w Polsce. Jeśli ktoś z was zajmuje się polityką, to niech to rozważy. myślę, że byłoby to bardzo chwytliwe dla młodych wyborców.
w skrócie - wszyscy zainteresowani obywatele dyskutują o konkretnych problemach w internecie i głosują online, a reprezentanci partii muszą głosować zgodnie z preferencjami wyborców. taka demokracja 2.0, władza w ręce ludzi.
co o tym myślicie?
  
wypowiedzi: 715
wątków: 56
Moim zdaniem niewiele to zmieni...
19.10.2014 (Nd) 21.28 (3470 dni temu)
Głównym problemem demokracji są ludzie głosujący bez wyobraźni / bez przemyślenia / bez nawet szczątkowej wiedzy o problemie / zupełnie nieodpowiedzialnie / wręcz losowo...

Wprowadzenie bezpośredniej demokracji ludu w większości państw europejskich skończyłoby się katastrofą gospodarczą tego kraju w bardzo krótkim czasie: podwyżki podatków, jawna redystrybucja majątków najbogatszych, zakazy robienia dosłownie czegokolwiek ponad-przeciętnego zostałyby wprowadzone w jednym z pierwszych głosowań...

Tak można podać przykład systemu z dużymi elementami demokracji bezpośredniej, który całkiem dobrze działa: Szwajcaria, ale... demokracja bezpośrednia została tam dopiero wprowadzona gdy większość wyborców podejmowała odpowiedzialne decyzje...
oceny:   
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

nie tak....
19.10.2014 (Nd) 21.46 (3470 dni temu)
nie tak to ma działać jak napisałeś. nie wiem, czy obejrzałeś prezentację ted i czy wczytałeś się w stronę partido de la red...

analogicznie myśląc można by powiedzieć, że jeśli damy możliwość szarym ludziom pisać encyklopedię, to wyjdzie stek bzdur, a jednak wikipedia wg wielu testów bije encyklopedię brytanicę pod względem jakości.

crowdsourcing nie oznacza, że każdy niekompetentny decyduje o wszystkim o czym nie ma pojęcia. ale, że każdy kto czuje się kompetentny może mieć wpływ na konkretną sprawę.
oczywiście system musi mieć zabezpieczenia, by nie został shakowany przez dobrze zorganizowaną grupę o złych intencjach.
democracyOS jest dopiero w fazie tworzenia.
ale założenia wg mnie są bardzo dobre.
choć w praktyce.... może wyjść tak jak napisałeś. ciekawe jak sprawdzi się ta partia argentyńska w praktyce. na razie są na marginesie...
  
wypowiedzi: 9
wątków: 0
democracy OS
19.10.2014 (Nd) 23.40 (3470 dni temu)
moim zdaniem, Zylo ma rację, ale jest też racja w tym co pisze Szeryf, mianowicie, w tej chwili jest sejm, który reprezentuje społeczeństwo, ale co z tego jak wszelkie zapisy w ustawach, uchwałach itp. podejmują sami politycy, którzy w większości sami nie są ekspertami, a podejmują strategiczne decyzje,
ja jako Polak, uczestniczący w wyborach chcę mieć większy wpływ na decyzje podejmowane przez polityków, a można to właśnie zrobić za pomocą głosowań internetowych, konsultacji internetowych, bądź temu podobnych
wypowiedzi: 609
wątków: 7
:)
20.10.2014 (Pn) 00.15 (3470 dni temu)
Trochę mi to pachnie sajensz fikszyn Scena polityczna jest zabetonowana od paru ładnych lat Podejrzewam, że ten Sejm, nie zgodzi się na taką zmianę ordynacji wyborczej. Przecież nawet okręgi jednomandatowe nie dało się przez prawie dziesięć lat rządu Tuska wprowadzić. Mimo, że to było jego hasło wyborcze. A po najbliższych wyborach do parlamentu to się okaże, że znowu PO rządzi, ewentualnie PiS. Naprawdę wierzycie, że apelami da się zmienić ordynację wyborczą
oceny:   
wypowiedzi: 5
wątków: 0
sceptycznie
20.10.2014 (Pn) 08.56 (3470 dni temu)
"reprezentanci partii muszą głosować zgodnie z preferencjami wyborców"
Mieliśmy to zdaje się w XVI-XVII w., nazywało się instrukcjami poselskimi/sejmikowymi i, z tego co pamiętam z historii, się nie sprawdzało. (choć być może przy obecnej szybkości przepływu informacji dałoby się to zrobić lepiej).

Według mnie, dwa główne problemy merytoryczne to:
- ludzie w zasadzie są (w Polsce) mało aktywni w sprawach społecznych, na dodatek bardzo trudno zorganizować ludzi w działania konstruktywne ("za" czymś), z destruktywnymi ( "przeciw" ) jest dużo łatwiej
- osoby, którym obecny stan nie odpowiada są bardziej aktywne i widoczne, niż osoby, którym jakieś obecne rozwiązanie pasuje - podejrzewam, że system stałby się mało stabilny, powodując zmiany wbrew większości

No i jest oczywiście problem praktyczny, wskazany przez galmari - zmiany musieliby wprowadzić beneficjenci obecnego systemu, a by na nich stracili.
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

hack the system
20.10.2014 (Pn) 10.21 (3470 dni temu)
"Sejm, nie zgodzi się na taką zmianę ordynacji wyborczej" - @galmari nie zrozumiałeś pomysłu - żadna zmiana ordynacji nie jest potrzebna. chodzi o to, by zmienić system od środka, wpasowując się w istniejące reguły gry.

ujmę to inaczej - czy byście oddali głos na partię, która obieca wam że:
- ludzkim językiem będzie informować was o wszystkich decyzjach, które będą podejmowane
- stworzy wam platformę do dyskusji o tych decyzjach
- każdy będzie mógł oddać swój głos w każdej sprawie
- posłowie tej partii będą zobowiązani głosować tak, jak wskaże większość osób głosujących w ramach tej platformy dyskusyjnej.

ja bym chętnie glosował na taką partię. i w kwestiach, które mnie interesują chętnie bym się angażował, by wspomóc realizację pomysłów, które popieram. w kwestie mi obojętne zupełnie bym się nie angażował.

żadna zmiana ordynacji czy prawa nie jest potrzebna, by to zrealizować. potrzebna jest tylko mała zmiana świadomości politycznej.

oczywiście potrzebne byłyby jakieś 'bezpieczniki' by zabezpieczyć ten system przeciw zorganizowanym trollom czy radykałom. w wikipedii to działa i to nieźle, więc pewnie jest to do wykonania.

natomiast nie przejmowałbym się 'ciemną masą' - ludźmi niekompetentnymi i niezaangażowanymi - ich to nie zainteresuje, nie zrozumieją tego, więc 'rząd głupców' nie grozi.
  
oceny:   
wypowiedzi: 609
wątków: 7
:)
20.10.2014 (Pn) 10.48 (3470 dni temu)
Ale ja właśnie uważam, że obecny system wyborczy w praktyce uniemożliwia na realizację tego rodzaju projektów. Ludzie z poza obecnego "układu politycznego" nie mają szans dostać się do parlamentu. Nie mówiąc o tym, że mogliby stworzyć na tyle silną grupę, że mogliby realnie wpływać na prawodawstwo.
A jeżeli chodzi o "ciemną masę" to jeżeli nie jest zaangażowana to obecnie również nie ma wpływu na parlament I wydaje mi się, że Twój projekt zwiększyłby wpływ tej grupy ludzi na politykę. Internet jest pełen głupców a "kliknięcie" o wiele łatwiejsze niż pójście do lokalu wyborczego
oceny:   
wypowiedzi: 10
wątków: 0
@galmari
20.10.2014 (Pn) 22.07 (3469 dni temu)
"Ludzie z poza obecnego "układu politycznego" nie mają szans dostać się do parlamentu."

No nie wiem, Ruch Palikota do sejmu się dostał, co prawda dlatego, że wyborcy robili sobie jaja, ale to znaczy, że możliwe jest również wprowadzenie partii innowacyjnej, wychodzącej do ludzi.
oceny:   
wypowiedzi: 609
wątków: 7
@drzwi
20.10.2014 (Pn) 22.53 (3469 dni temu)
Oczywiście, że teoretycznie każdy może zawiązać komitet wyborczy i zgłosić kandydatów na posłów. Ale w praktyce wprowadzenie tych kandydatów do Sejmu jest bardzo mało prawdopodobne. Proporcjonalność wyborów oraz progi wyborcze są skuteczną zaporą dla mniej "znanych" kandydatów. Żeby osiągnąć sukces trzeba posiadać duże środki finansowe na propagandę, kiełbasę wyborczą i mieć dostęp do mediów.
Palikot nie był osobą spoza "układu politycznego". Był jedną z "twarzy" PO i jako jej harcownik dość często pojawiał się w mediach. Promowanie swojego wizerunku niewiele go kosztowało. Opuszczenie przez niego PO i założenie Ruchu Palikota było głośnym faktem medialnym. Gdyby nie "przeszłość" polityczna Palikota nie sądzę, żeby RP udało się przekroczyć próg wyborczy.
oceny:   
wypowiedzi: 10
wątków: 0
Ale
21.10.2014 (Wt) 08.27 (3469 dni temu)
W takim razie czemu partie Gowina, Ziobry i innych nie mogą wejść do sejmu? Ludzie znani, ale nie oferują nic innego niż nasza "śmietanka". Jeśli któryś z nich odchodząc z PiSu czy z PO zadeklarowałby utworzenie takiej "internetowej" partii przyciągnąłby uwagę społeczeństwa. Od tego już tylko parę kroków, żeby przekonać ludzi o władzy jaką mogą dostać w swoje ręce.
oceny:   
wypowiedzi: 609
wątków: 7
...
21.10.2014 (Wt) 09.03 (3469 dni temu)
O ile wiem to Gowin w Sejmie jest Poza tym, ja nie twierdzę, że ludzie z "układu politycznego" zawsze dostaną się do Sejmu. Listy wyborcze obsadzane są przez "wodzów" wiodących partii. I najczęściej znajdują się na nich ludzie mierni ale WIERNI. Plus paru celebrytów, którzy mają być lokomotywą tych list. W efekcie głosujemy na partie (tu przypominam, że wszyscy obligatoryjnie finansujemy partie, które już są w sejmie), których szefowie desygnują swoich ludzi do parlamentu.
Partie Gowina i Ziobry w przeciwieństwie do Palikota nie oferują nic nowego. Ich programy niewiele się różnią od programów ich "macierzystych" partii. Więc nie bardzo wiem do kogo jest kierowana ich programowa oferta.
oceny:   
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

antypartia internetu
21.10.2014 (Wt) 12.58 (3469 dni temu)
wydaje mi sie, ze ludzie już dojrzeli do zmian. są zmęczeni istniejącym 'betonem'.
anty-acta czy 'nowa prawica' (nawet ice bucket chellange) pokazały, że ludzie potrafią się jednoczyć za nowymi pomysłami z pominięciem mainstreamowych mediów i politycznego establishmentu.
dlatego wydaje mi sie, ze jest mozliwa zmiana. warunkiem jest zebranie kilku nowych i sensownych pomysłów. odpowiedni wiral. i poparcie przez paru rozpoznawalnych i wplywowych ludzi.


mysle, ze podstawą dla takiej 'antypartii internetu' byłoby:
- zero struktur i hierarchii, zero opłat, równość członków - to może zapewnić popularność (minimalne koszty wejścia)
- zdefiniowanie od podstaw roli państwa i konsekwentne trzymanie się tego
- zapewnienie mechanizmów demokratycznego podejmowania decyzji (plus odpowiednie 'bezpieczniki) i zobowiązanie reprezentantów partii do faktycznego reprezentowania decyzji podjętych przez członków partii.

przy odpowiednim opakowaniu mogłoby to mieć szanse zaistnieć.
btw, wiecie że jest 'polska partia internetowa'? co ciekawe nie była założona przez młodych hackerów, ale przez 60-latków
  
oceny:   
wypowiedzi: 24
wątków: 1
.
21.10.2014 (Wt) 21.19 (3468 dni temu)
zupełnie jakbym czytał o płynnej demokracji
https://www.youtube.com/watch?v=EQVmKW1TiZs

Co do praktyki.. wystartowała partia "demokracja bezpośrednia" i nie odniosła większego sukcesu. W końcu ciężko głosować na kogoś o kim zupełnie nie wiesz jak się zachowa bo nawet nie daje tych fałszywych haseł w miarę określających politykę, którą zamierza prowadzić
oceny:   
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

STV
28.10.2014 (Wt) 17.03 (3462 dni temu)
płynna demokracja - fajny pomysł.
inny dobry pomysł na naprawienie demokracji to zmiana algorytmu wyborów - na https://www.youtube.com/watch?v=Ac9070OIMUg&list=UU2C_jShtL725hvbm1arSV9w oraz https://www.youtube.com/watch?v=l8XOZJkozfI&list=UU2C_jShtL725hvbm1arSV9w&index=5 jest ładnie zrobiony filmik pokazujący o co chodzi - w skrócie głosujemy na kandydatów pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru i te dalsze preferencje mają spory wpływ na wyniki - zwiększa to szanse umiarkowanych kandydatów, bez 'żelaznego' elektoratu.
  
wypowiedzi: 5
wątków: 0
czas na zmiany
04.03.2015 (Śr) 21.03 (3334 dni temu)
Co do płynnej demokracji bardzo mi się podoba. A tu znajduje się narzędzie które może kiedyś umożliwić jej wprowadzenie. Moim zdaniem przejrzysta strona którą warto zobaczyć https://1polska.pl/.LINK]
wypowiedzi: 5
wątków: 0
Ordynacja preferencyjna
30.03.2015 (Pn) 22.01 (3308 dni temu)
Dopóki ktoś nie zdobędzie PONAD 50% GŁOSÓW - w każdej turze odpada kandydat z najmniejszą ilością głosów - a głos każdego z jego wyborców przechodzi na jednego z pozostałych kandydatów, wskazanego przez wyborcę podczas głosowania. (na podstawie kolejnych cyfr wpisanych na karcie do głosowania obok nazwisk kandydatów).


ZALETY - Ordynacja preferencyjna (głosowanie preferencyjne lub głos alternatywny) to:
+ brak zmarnowanych głosów (każdy głos jest brany pod uwagę w każdej turze)
+ nie ma konieczności wybierania "mniejszego zła" - bo najpierw można "wybrać dobro" bez obawy o zmarnowanie głosu
+ karta do głosowania umożliwia pełne wyrażenie swojej woli (decyzji) każdemu wyborcy na temat startujących kandydatów (a nie jedynie "postawienie krzyżyka", jak wytresowana małpka)
+ brak możliwości manipulacji wyborcami poprzez socjotechniki inżynierii społecznej
+ zwycięski kandydat ma rzeczywiste poparcie większości - ponieważ głosujemy "za" - a nie "przeciw" (selekcja pozytywna zamiast negatywnej)

A tu przykład jak to działa http://prawybory.podziemnatv.pl/
edit nie ten link dałem
oceny:   
wypowiedzi: 90
wątków: 3
preferencje
30.03.2015 (Pn) 22.09 (3308 dni temu)
mmarcin przeceniasz chyba możliwości przeciętnego wyborcy...
wypowiedzi: 5
wątków: 0
@drowek
31.03.2015 (Wt) 09.24 (3308 dni temu)
Przez jakiś czas myślałem, że może się coś zmienić ale właśnie (znowu) zostałem sprowadzony na ziemie.
Klub Farmera
wypowiedzi: 579
wątków: 13

wyborcy
31.03.2015 (Wt) 09.39 (3308 dni temu)
A ja myślę, że od dawna wmawia się nam, że jesteśmy głupi. I tylko wybrana grupa ekspertów może nami dobrze rządzić.
Przykład rządów "ekspertów" mamy w wydaniu UE.
Jak widać do niczego dobrego to nie prowadzi...

A wyborcy wcale nie są tacy głupi jak to się przedstawia. Problemem jest raczej to, że dają sobą manipulować przez media.

A zmienić coś by się dało zrobić, ale na pewno nie wtedy gdy rządzi PO...
wypowiedzi: 90
wątków: 3
re:
31.03.2015 (Wt) 10.19 (3308 dni temu)
@mmarcin: sam algorytm wyboru jest OK, jest używany m.in. w finałach turniejów tańca towarzyskiego
ale wyobraź sobie 20 kandydatów i 20 kratek, gdzie masz wpisać liczby od 1 do 20 (nie możesz się pomylić ani kreślić), nie możesz wpisać dwa razy tej samej liczby... a przy 50 kandydatach?
liczenie głosów trwałoby dłużej, sprzęt OCR? -> potencjalne źródło zafałszowania wyborów przez aktualnie rządzących paranoja

@astat:
1) KAŻDA władza ogłupia - łatwiej jest manipulować społeczeństwem, a to jest jeden z celów rządzących, żeby pozostać przy korycie
2) opozycja u władzy: patrz punkt 1)
Klub Farmera
wypowiedzi: 579
wątków: 13

wymiana
31.03.2015 (Wt) 12.05 (3308 dni temu)
Władza deprawuje - to fakt.
Ale okresowo wymiana rządzących zmusza, do jakichkolwiek działań mogących przynieść pozytywne skutki.
Władza bez kontroli - deprawuje znacznie bardziej.

Z tego co wiem, jest kilka państw, gdzie w taki sposób się głosuje. Czy to znaczy, że tam mieszkają ludzie wybitnie mądrzejsi od Polaków? I oni sobie z tym radzą a u nas nie poradzimy sobie?

Problemem u nas jest PKW... Czy są już oficjalne wyniki wyborów samorządowych? O ile wiem to chyba nie... Ale dopiero mija pół roku od wyborów... Do następnych mamy jeszcze 3,5 roku, jest szansa, że się pojawią.
oceny:   
wypowiedzi: 18
wątków: 3
Też czasem lubie o polityce pogadać
31.03.2015 (Wt) 13.50 (3308 dni temu)
zylo - Głównym problemem demokracji są ludzie głosujący bez wyobraźni / bez przemyślenia / bez nawet szczątkowej wiedzy o problemie / zupełnie nieodpowiedzialnie / wręcz losowo...
------Ja właśnie dlatego nie chodzę na wybory.

A dokładnie myślę o tym tak - Skoro jeden polityk ma plany takie a drugi mówi że tak jest źle i ma inne lepsze to znaczy że sami nie wiedzą która droga jest lepsza. Jeśli oni profesjonaliści którzy w tym siedzą i się na tym znają nie wiedzą która droga jest lepsza, to jakim cudem mam wiedzieć ja, albo babcia która ogląda tv 8 godzin dziennie i kolejne miliony ludzi którzy zamiast tv robią sobie grila albo łowią ryby całymi dniami?

Najbardziej w tym syfie obrzydza mnie to że jak się w kraju zrobi syf, to winny nie jest ten co źle zrobił, ale ci co go wybrali, to ich winna bo to oni wybrali.

I moim zdaniem największym powodem wszechobecnego Syfu jest to że ludzie zamiast robić co lubią, robią co nie lubią dla lepszej kasy i dlatego źle wykonując swoja prace, zasyfiona została każda dziedzina pracy złymi zasadami i prawami, jest syf, mobing, hamstwo, i wyzysk, w każdej dziedzinie i w całym kraju. Wszystko przez to że mama zmuszała się uczyć matematyki kiedy to gość chciał być wielkim aktorem, albo kazali grać na instrumentach kiedy ktoś wolał programować, i tak zamiast mieć extra aktora i programiste profesjonalnego, mamy nauczyciela matematyki który w szkole uczy od niechcenia robiąc syf, i zamiast programisty który dał by porządną prace kilku osobą, gra po weselach i pije bo mu się nie chce nic.
Klub Farmera
wypowiedzi: 579
wątków: 13

dobry komentarz do wyborów
31.03.2015 (Wt) 18.12 (3308 dni temu)
wypowiedzi: 90
wątków: 3
władza
31.03.2015 (Wt) 19.22 (3308 dni temu)
"Władza deprawuje - to fakt.
Ale okresowo wymiana rządzących zmusza, do jakichkolwiek działań mogących przynieść pozytywne skutki.
Władza bez kontroli - deprawuje znacznie bardziej.(...)"

Rząd po zmianie NIE jest od tego, żeby rozliczać poprzedników - takie powody zmian prowadzą do terroru, odgrywania się na przeciwnikach.
Od kontroli mamy sądy, a rząd jest od rządzenia. I jeszcze politycy powinni być oddzieleni od prokuratury. Tyle teoria. I jeszcze zniesiony immunitet. Politycy muszą czuć miecz nad głową przez cały czas.

a to co widzimy na tzw. scenie politycznej doskonale da się podsumować cytatem z Dnia Świra:
"Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"
Klub Farmera
wypowiedzi: 579
wątków: 13

rozliczanie poprzedników
01.04.2015 (Śr) 00.01 (3307 dni temu)
PO szło po władzę, żeby rozliczyć PiS i przez cały czas, jak tylko mieli jakiś problem to medialnie coś wyciągali jaki to PiS był straszny. Tylko co gorsza większość zarzutów w tych sprawach w sądach nie potwierdziła się. Chyba, że tak kuriozalne wyroki jak np w sprawie posłanki Sawickiej gdy sędzie wydał wyrok absurdalny i wbrew polskiemu prawu.
Ale w końcu polskie sądy są aż tak niezależne, że nawet prawa nie muszą przestrzegać...
Teraz podobny wyrok zapadł w sprawie Kamińskiego - moim zdaniem sędzie ewidentnie wydał wyrok na polityczne zamówienie...

Wiele rzeczy w PiS mi się nie podoba, ale uważam, że to jedyna partia, która daje nadzieję, że rozwali układ który stara się, żeby w Polsce był taki syf. Mimo błędów tak się zaczęło dziać gdy byli przy władzy. I dlatego PiS jest tak zwalczany w mediach.
oceny:      
wypowiedzi: 90
wątków: 3
dystans
01.04.2015 (Śr) 00.43 (3307 dni temu)
astat, spróbuj spojrzeć na to z dystansu
zapomnij na chwilę jak się inni zachowywali i przestań wypominać...
co wtedy zostanie?
czy na tym ma polegać demokracja, że co 4 lata zmienia się rządząca partia i wywraca wszystko do góry nogami?
układy były, są i będą, PIS ma swoje PO ma swoje, tam gdzie włada tam i pieniądze

ale jakie są prawdziwe różnice? po co są wybory?
(późno już i zaczynam bredzić )

BTW: ja nie uważam, żeby w Polsce był syf... wiele można poprawić, to prawda, ale "syf"?
wypowiedzi: 18
wątków: 3
.
01.04.2015 (Śr) 07.54 (3307 dni temu)
duża większość młodych rodzin jeśli chce mieć swój dom musi pracować we dwoje (a co z dziecmi?) za nie małe pieniądze (tylko teoretycznie duże pieniądze) i przez cały czas w atmosferze stresu by noga się nie powinęła.

Na dom bierzesz 200.000zł i oddajesz 400.000zł
200.00 dostaje ten co nie robi/wnosi nic.

Syf totalny i wszechobecny. Kredyty chwilówki są jeszcze gorsze. Tutejsze zagraniczne firmy im dorównują. Ja już lepiej nie bede więcej pisał bo i tak nic z tego nie ma a się ino zajmuje czymś co dupa z tego jest.

Aha i na koniec dodam że w tym kraju nie ma czegoś takiego jak "każdy jest panem własnego losu"
wypowiedzi: 609
wątków: 7
Oczywiście:)
02.04.2015 (Cz) 23.21 (3305 dni temu)
że dajemy się ogłupiać Ale to nie jest problemem demokracji. Problemem demokracji to jest to, że tak naprawdę to jej nikt nie chce
wypowiedzi: 609
wątków: 7
A tym bardziej wonlego rynku:)
02.04.2015 (Cz) 23.26 (3305 dni temu)
i najlepiej ponarzekać i zagłosować na PO
wypowiedzi: 105
wątków: 5
moj mały wniosek
04.04.2015 (So) 02.33 (3304 dni temu)
filmy, które umieścili szeryf z mckinleyem są bardzo ciekawe, na coś podobnego czekałem.

Tylko jest jedno ale, ten system wygama ogromnego zaangażowania obywateli, którego u nas niestety nie ma. Większość ludzi już jest tak ogłupiona, że jest to po prostu masakra.
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

apatia polityczna?
04.04.2015 (So) 19.03 (3304 dni temu)
nalezałoby pomyśleć skąd sie bierze ta apatia polityczna?
ludzie widzą, że mają wybór między złym a gorszym, a ich głos i tak nie ma dużego znaczenia.

ale jeśliby był lepszy system wyborów i jednocześnie możliwość głosowania przez internet, to frekwencja mogłaby być pewnie nawet 60-70% i ludzie dużo bardziej zaangażowani.
  
wypowiedzi: 609
wątków: 7
...
04.04.2015 (So) 22.18 (3303 dni temu)
Apatia bierze się praktycznie tylko z powodu systemu wyborczego (szerzej mówiąc politycznego), który od dłuższego czasu uniemożliwia jakąś istotną zmianę na scenie politycznej.
Możliwość głosowania przez internet niewiele w tej kwestii zmieni. W Estonii przez internet zagłosowało 1.84% uprawnionych do głosowania. Biorąc pod uwagę, że część z nich i tak by zagłosowała tradycyjnie to wynik nie powala na kolana Polecam hasło "głosowanie elektroniczne" w Wiki i artykuł: http://www.isoc.org.pl/200701/wybory
wypowiedzi: 105
wątków: 5
macie rację
04.04.2015 (So) 23.51 (3303 dni temu)
Macie rację jeśli chodzi o apatię ale myślę, że to się tyczy miast gdzie ludzie bardziej "zintrenetyzowani". Na wsiach jest tak, że to co powiedzą w "faktach" czy "tvp" to już niestety tak jest i to dla nich jest prawda absolutna, wiem z doświadczenia.
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

bariery wejścia
05.04.2015 (Nd) 18.27 (3303 dni temu)
kluczem do zaangażowania jest wysokość barier wejścia - w większości dziedzin.
w polsce można pity składać elektronicznie, ale trzeba mieć tzw 'podpis kwalifikowany', a to są duże bariery.
może podobnie jest w Estonii? że trzeba się nachodzić za jakimiś podpisami elektronicznymi, by głosować online. jak by bariery były zniesione, to i popyt na te rozwiązania byłby większy - normalne prawa rynku.
  
Klub Farmera
wypowiedzi: 579
wątków: 13

podpis kwalifikowany?
06.04.2015 (Pn) 00.15 (3302 dni temu)
Szeryfie - o jakich pitach piszesz, że potrzebny jest podpis kwalifikowany żeby składać elektronicznie?

Część spraw można załatwić w Polsce mając tzw. profil zaufany. Jego uzyskanie nie jest skomplikowane - zakładasz konto, wypełniasz formularz i idziesz do urzędu w celu potwierdzenia danych (co zajęło mi 2 minuty).
wypowiedzi: 609
wątków: 7
...
06.04.2015 (Pn) 09.46 (3302 dni temu)
W gruncie rzeczy sposób głosowania to jest szczegół "techniczny" i nie on wpływa na scenę polityczną. Frekwencję wyborczą można zwiększyć w bardzo prosty sposób nie uciekając się do kontrowersyjnego głosowania elektronicznego. Wystarczy, administracyjny obowiązek głosowania. Tylko co zmieni zwiększenie frekwencji??? Według mnie niewiele



Forum >> Hyde Park >> democracy OS - próba naprawy demokracji