gry online


KRÓTKI PRZEWODNIK   PEŁNY OPIS  
 Algorytmy (xls - 87kB)
 Opis gry (pdf - 480kB)
 Akademia Farmera
 Regulamin gry
 mini-Farmersi w Excelu (zip - 340kB)





Strategie

Eksport

Sprzedaż na rynku dużego miasta, umownie zwanego rynkiem eksportowym, jest bardzo ważnym elementem gry. Rynek eksportowy zapewnia większą przewidywalność cen i często wyższy ich poziom. Minusem jest koszt związany z transportem zboża lub spędem bydła. Jeśli jednak organizujesz jednocześnie eksport zboża i bydła, to łączny koszt transportu jest o 25% niższy niż suma oddzielnych kosztów transportu zboża i bydła, gdyż pewne koszty są wspólne (wyjątkiem jest Wilmington).

Podejmując decyzję o eksporcie określasz, czy chcesz eksportować całe posiadane zboże lub bydło czy tylko jego część. W tym drugim przypadku ustalasz, ile sztuk bydła pozostanie na twoich pastwiskach lub ile worków zboża zostanie w twoim spichlerzu. Cała reszta zostanie wyeksportowana (na rynku eksportowym nie występuje redukcja sprzedaży) .

Decydując się na eksport należy brać pod uwagę wpływ sprzedaży eksportowej na cenę lokalną i eksportową. Zmniejszając podaż na rynku lokalnym możesz wpłynąć na podwyższenie ceny na tym rynku (wyższe przychody dla innych graczy), jednocześnie duże wartości eksportu powodują obniżenie ceny na rynku dużego miasta .

Przy eksporcie bydła/owiec należy mieć na uwadze również dwa inne aspekty: spęd stad na rynek eksportowy następuje na wiosnę, więc przez pół roku (wrzesień-marzec) zwierzęta produkują mleko/wełnę. Natomiast koszt pasterzy jest liczony normalnie, gdyż są oni potrzebni podczas spędu, który czasami trwa nawet 2-3 miesiące.


Możliwe strategie

Grając w Farmersów szybko odkryjesz, że możliwe są różne strategie gry. Każda z nich może prowadzić do wygranej, choć powodzenie danej strategii może zależeć od warunków rynkowych, które mogą ulegać zmianie w czasie rozgrywki.

Hodowca: koncentrując się na hodowli bydła można uzyskać znaczną obniżkę kosztów produkcji. Wynika to głównie z faktu, że ilość potrzebnych pasterzy zależy od pierwiastka kwadratowego pogłowia twojego stada. Jeśli masz 25 krów, to potrzebujesz 5 pasterzy, ale jeśli zwiększysz stado 9-krotnie, to ilość pasterzy wzrasta zaledwie 3-krotnie. W rezultacie twój koszt produkcji mleka obniża się 3-krotnie.

Rolnik: koncentrując się tylko na uprawie zbóż również możesz osiągnąć znaczne korzyści. Inwestycje w kurs agronomii, irygację, pług i spichlerz zwiększą wydajność twojej produkcji i pozwolą ci w większym stopniu wpływać na lokalny rynek zboża. Eksport zboża możesz organizować co jakiś czas w dużych ilościach, co zmniejszy koszty transportu.

Strategia zrównoważona: prowadzenie zarówno upraw jak i hodowli ma również swoje zalety. Elastyczne dostosowywanie się do zmiennych warunków rynkowych pozwala maksymalnie wykorzystać okazje rynkowe i uniknąć ryzyka uzależnienia się od koniunktury na jednym z rynków.

Handlarz-inwestor: strategia handlarza-inwestora polega na uboju całego stada w pierwszej turze a następnie inwestowaniu w dochodowe nieruchomości (młyn, bar, sklep, hotel, saloon, etc) i wykorzystywaniu okazji rynkowych do handlu, czyli kupowaniu zboża na rynku lokalnym i sprzedawaniu na rynku eksportowym lub kupowaniu krów i posyłaniu ich od razu na ubój. W miastach, gdzie dostępni są kowboje, gracz może wzbogacić strategię o urządzanie zasadzek na konwoje eksportowe rywali, napadanie ich farm lub polowania na bizony.

Na następnej zakładce zobaczysz przykładowy arkusz gry.