gry online

 tematów: 33      wątków: 2563      wypowiedzi: 27.592
autor: fraza:
jeśli chcesz brać udział w dyskusji zaloguj się: użytkownik: hasło:
Podsumowanie aktywności na forum w ciągu ostatnich 24 godzin

Forum >> inwestowanie i bogacenie się >> GPW, surowce


system automatycznej korekty błędów

autor treść
wypowiedzi: 94
wątków: 4
GPW, surowce
16.03.2012 (Pt) 14.59 (2947 dni temu)
Ponieważ już kilka razy "wcinałem" się innym farmerom w ich wątki pisząc m.in. o giełdzie postanowiłem to zmienić i założyć samodzielny wątek. Myślę, że tak będzie lepiej dla nas wszystkich.
wypowiedzi: 94
wątków: 4
Srebro, złoto
16.03.2012 (Pt) 15.08 (2947 dni temu)
Znalazłem dziś ciekawy artykuł na eurobankier.pl haha - można się uśmiać i tak też zrobiłem gdy go przeczytałem, otóż cytuje:
Tytuł jest taki "JP Morgan oskarżony o manipulację rynkiem" - nieźle
i dalej:
"...W publicznie dostępnym liście osoba podająca się za pracownika banku JP Morgan Chase informuje amerykański nadzór giełdowy o manipulacjach, jakich jego firma miała się dopuścić na rynkach srebra i złota..." - informator wskazał na dzień 29.02.2012r (czyli zupełnie nie tak dawno temu) jako dzień kiedy to bank dopuścił się spekulacji i to niemałej.
"...Manipulujemy rynkiem kontraktów terminowych na srebro i odgrywamy mniejszą rolę w (też masywnie manipulowanym) rynku kontraktów na złoto. Mamy nieco ponad 25-procentowy (+/- 1 pkt. proc.) udział w krótkiej pozycji na rynku kontraktów na srebro i to w ramach waszej definicji w większości pozycja otwarta w celach spekulacyjnych a nie zabezpieczającym..."
Informacje tą dedykuje głównie osobom wierzącym we wzrosty na rynku srebra i złota. Osobiście nie chciałbym grać przeciwko takiej instytucji zajmując pozycję na wzrosty. Zresztą widać co się dzieje z notowaniami złota - odpadają od szczytów coraz bardziej.
Drużyna Epikura
wypowiedzi: 323
wątków: 13

:)
16.03.2012 (Pt) 16.04 (2947 dni temu)
wypowiedzi: 2958
wątków: 471

@tensam
17.03.2012 (So) 20.04 (2946 dni temu)
bardzo rzadko to robię, ale czasem musze. sorki. pokasowalem troche wpisów w tym wątku. był to zupełnie bezsensowny offtop, na niskim poziomie i z dużą dawką negatywnych emocji.
takie rzeczy nie są potrzebne na tym forum.
jesli to ma być wątek o gpw i surowcach, to trzymajcie się tematu.
  
wypowiedzi: 94
wątków: 4
szeryf - mam inne zdanie
17.03.2012 (So) 20.29 (2946 dni temu)
Pokasowałeś mi moje wpisy, na moim wątku. Decyzje podjąłeś arbitralnie. Kolego tak się nie robi.
Dyskusja była merytoryczna, choć fakt zeszliśmy z głównego tematu, ale nie zauważyłem żebyś był tak rygorystyczny w stosunku do innych osób na tym forum.
Domyślam się, że Elrinus jest Twoim kolegą i nie życzysz sobie wpisów, które mogą go stawiać w prawdziwym świetle.
Gratuluje postawy.
wypowiedzi: 2958
wątków: 471

nie
17.03.2012 (So) 21.37 (2946 dni temu)
Nie chodzi wcale o elriniusa. nie mam żadnego interesu w bronieniu go i prawie go nie znam.
chodzi mi o styl wypowiedzi i psucie atmosfery. ja wolę tworzenie czegoś, a nie niszczenie. wolę współpracę, a nie zwalczanie się.

jak chcesz dyskutowac o kompetencjach finansowych elriniusa to mozesz na jego facebookowej stronie. a nie tutaj. forum farmersów nie służy do oczerniania innych graczy.
  
wypowiedzi: 94
wątków: 4
@szeryf
17.03.2012 (So) 21.52 (2946 dni temu)
Że co proszę? Jak Xaramon nazywa mnie internetowym trollem to nie reagujesz i nie stajesz w mojej obronie. Taki poziom dyskusji to Ci nie przeszkadza. Ja nikogo jeszcze tutaj nie zwyzywałem. A co do oczerniania to przesadzasz. Wszystko to co napisałem o zachowaniu gracza Elrinus zostało uargumentowane z mojej strony faktami. I nie Ja zacząłem na tym forum nachalnie wciskać innym osobom swoją "wiedzę ekonomiczną" za pieniądze.
wypowiedzi: 2958
wątków: 471

cenzura
17.03.2012 (So) 21.59 (2946 dni temu)
jest na forum opcja 'zglos nadużycie'. mogles skorzystac.

ja nie zawsze czytam na bieżąco.

i czasami wycięcie złej wypowiedzi ze srodka dyskusji zaburzy sens dyskusji.

dlatego prawie nie ingeruję w forum. cenię sobie wolność wypowiedzi. o ile nie przekracza się pewnych granic.


ale, jak pewnie zauwazyles, tu na dzikim zachodzie panuje bezlitosna szeryfokracja i jak komuś to nie pasuje to może sobie pograć w farmville.
  
wypowiedzi: 94
wątków: 4
@szeryf
17.03.2012 (So) 22.12 (2946 dni temu)
Jeśli uważasz mnie za persona non grata to bądź tak miły i napisz mi to otwartym tekstem. Bez obaw, wówczas się zastosuje do polecenia.
wypowiedzi: 2958
wątków: 471

tensam
17.03.2012 (So) 22.19 (2946 dni temu)
tensam - absolutnie jestes tu mile widziany i każdy gracz jest potrzebny.
widze, że dobrze sobie radzisz w grze i z twoich wypowiedzi wynika, że jesteś osobą dość inteligentną.

uważam że Farmersi to gra otwarta dla wszystkich i fajna inteligentna, elitarna społeczność. niemile widziane są tylko pewne zachowania sprzeczne z powszechnie przyjętymi dobrymi standardami i tzw netykietą.
staram się więc te negatywne zachowania korygować, aby wszyscy mogli czuć się w tej grze dobrze i jak u siebie.
  
wypowiedzi: 94
wątków: 4
@szeryf
17.03.2012 (So) 22.36 (2946 dni temu)
Miła odmiana bo do tej pory byłem głównie straszony i wyzywany w związku z moimi wypowiedziami na forum.
Dobra to okazja więc chcę zapewnić, że nie jest moim zamiarem jątrzenie, poniżanie czy też atakowanie innych farmersów tylko dlatego, że mają inny punkt widzenia albo że mam taki kaprys. Staram się każdą moja wypowiedź popierać argumentami, faktami. A grę uważam na poziomie, podobnie jak większość farmersów - stąd moja obecność.
Na przyszłość jednak nie wycinaj moim wpisów na forum drogi szeryfie bo to nieładnie.
wypowiedzi: 2958
wątków: 471

:)
17.03.2012 (So) 22.54 (2946 dni temu)
wiem, że nieładnie i mam nadzieje, ze w przyszlosci nie bedzie potrzeby do takich działań.

mi chodzi o to, że nawet jesli ktoś jest garbaty i się ślini, to nieładnie mu to publicznie wypominać.

w psychologii jest taka zasada, że krytykować można zachowania, a nie cechy, natomiast chwalić należy cechy. bardzo to ułatwia stosunki międzyludzkie.

w praktyce - należy powiedzieć dziecku, że niegrzecznie się zachował, a nie że jest niegrzeczny. z drugiej strony - że jest bardzo mądry, bo coś sam policzył.

odnosnie tej dyskusji na forum - możesz krytykować poglądy, że srebro jest dobrą inwestycją - i tu podajesz swoje argumenty - ale nie należy krytykować osoby wypowiadające poglądy z którymi się nie zgadzasz.
  
wypowiedzi: 94
wątków: 4
:)
17.03.2012 (So) 23.03 (2946 dni temu)
fakt moja wiedza z zakresu psychologii jest szczątkowa. Bardziej preferuje twarde zasady ekonomii na czym zapewne cierpią te stosunki ... jak to było... aha ...międzyludzkie. hahha
wypowiedzi: 209
wątków: 15
hihihi
18.03.2012 (Nd) 21.07 (2945 dni temu)
Ekonomia też szwankuje


..Manipulujemy rynkiem kontraktów terminowych na srebro i odgrywamy mniejszą rolę w (też masywnie manipulowanym) rynku kontraktów na złoto. Mamy nieco ponad 25-procentowy (+/- 1 pkt. proc.) udział w krótkiej pozycji na rynku kontraktów na srebro i to w ramach waszej definicji w większości pozycja otwarta w celach spekulacyjnych a nie zabezpieczającym..."


kontrakt terminowy na srebro a srebro to zupełnie co innego "przyjacielu". Wiesz, że w tym momencie jest tyle kontraktów, że gdyby sobie zażyczono dostawy srebra to na całym świecie by go tyle nie znaleziono?

A co się dzieje jeśli nagle wszyscy zobaczą, że czegoś jest za mało? hmmm

Myślę, że cena spadnie Z reguły towary trudno dostępne są tanie. To przecież takie logiczne...
wypowiedzi: 94
wątków: 4
elrinius
19.03.2012 (Pn) 17.55 (2944 dni temu)
Pożyjemy, zobaczymy. Ja obstawiam spadek i złota i srebra i kontraktów na srebro i kontraktów na złoto.
ps. zapewne wiesz, że nabycie i późniejsza sprzedaż srebra czy złota jest duże kosztowniejsze od nabycia kontraktów na srebro czy złoto + koszty przechowywania (Mennica?), także Ja osobiście na takie karkołomne posunięcia bym się nie decydował
wypowiedzi: 2958
wątków: 471

inwestowanie w surowce
19.03.2012 (Pn) 18.09 (2944 dni temu)
wydaje mi się, że inwestowanie w 'surowce' polega głównie na kupowaniu kontraktów terminowych na złoto/srebro/ropę/zboże etc. (pozycje krótkie lub długie - czy gra na spadek/wzrost ceny).
myślę że mało który inwestor kupuje faktyczne surowce. nie miałoby to sensu. zero korzyści w stosunku do normalnych kontraktów.

jeśli kupuje się w celu zarobienia na wzroście lub spadku ceny rynkowej to właśnie od tego są kontrakty, zwykle silnie lewarowane. i nikomu póki co nie przeszkadzało, że ok 70% obrotów na tych rynkach robią spekulanci, nie mając w życiu do czynienia z fizycznym formami surowców, którymi handlują.

problemem oczywiście dla gospodarki jest to co robią spekulanci:
- duza zmienność kursów
- oderwanie kursów od faktycznej podaży i popytu na surowce.

jedni sobie zarabiają, a inni przez to tracą, głodują czy przepłacają za paliwo. taki life.
  
wypowiedzi: 122
wątków: 3
@szeryf
20.03.2012 (Wt) 08.55 (2943 dni temu)
Sporo ludzi kupuje jednak surowce w formie fizycznej, przy czym mam tu na myśli raczej kruszce, zarówno złoto jak i srebro. Spory sukces osiągnęła ostatnio Mennica Wrocławska (nie mająca wbrew nazwie nic wspólnego z przemysłem menniczym), która sprzedaje fizyczne złoto i srebro, w tym przez oddziały Alior Banku i z tego co czytałem idzie im całkiem nieźle.
Wiadomo, że spekulanci wolą kontrakty terminowe, bo prostsze to logistycznie i płynniejsze, ale jest sporo inwestorów, którzy kupują fizyczny metal, czy to w formie monet bulionowych czy sztabek. Głównie są to ci, którzy obstawiają upadek systemu finansowego, albo chcą po prostu w jakiś sposób zdeponować majątek, a wolą go mieć w fizycznej formie do dyspozycji na wypadek jakiegoś kataklizmu/wojny/niepokojów społecznych, które jak uczy historia nawiedzają ten region Europy mniej więcej dwa razy na stulecie, ostatnio nawet częściej.
wypowiedzi: 94
wątków: 4
@myrkul, @szeryf
20.03.2012 (Wt) 09.43 (2943 dni temu)
Sensowna informacja myrkul (bez cienia ironii)
Ta informacja o Mennicy Wrocławskiej to ciekawa sprawa. Ale w sensie jak można nabierać ludzi. Właśnie - nazwa. Sugerująca prawdziwą mennice. Myślę, że część kupujących może myśleć, że to naprawdę mennica państwowa i że kupują możliwe tanio. A to biznesik prywatny. I zapewne tak tanio jak w mennicy nie jest.
Kto jest jej klientem - szaraki z ulicy (no bo mi nie powiesz, że z ich pośrednictwa w skupie złota z rynku korzysta np. JP Morgan). Wiecie jak się kończą bańki spekulacyjne - przychodzi ulica i kupuje bo za chwilę będzie dużo drożej. A potem płacz. A jak się kupi fizyczne kruszec to prowizyjki nie są małe.

I jeszcze słowo do szeryfa. Słyszałem podobne słowa we wczorajszych wiadomościach - oni także oskarżali spekulantów o wzrost cen paliw. Ale to tak nie jest, moi drodzy. Bo spekulantem jest USA - dokładnie FED. Najpierw nie podjął żadnych działań by rozbroić bańkę na rynku nieruchomości a obecnie produkuje bezwartościowe dolary. Więc Ci "źli spekulanci" kupują za te bezwartościowe pieniądze np. ropę.
I jeszcze mała dygresja. Na polsacie wczoraj powiedzieli że kierowcy liczą na rząd by obniżył ceny paliw a rząd liczy na niewidzialną rękę rynku - bo podobno rynek jest nieomylny. hahah Niech liczy - jak gospodarka siądzie na czterech literach to ludzie podziękują im pięknie za siedzenie na stołkach i nic nierobienie.
wypowiedzi: 94
wątków: 4
i jeszcze coś
20.03.2012 (Wt) 10.06 (2943 dni temu)
Jak dla mnie nazwa mennica powinna być zastrzeżona. Jeśli tak nie jest to bardzo źle. Może niektórzy pamiętają aferę finansową z bezpiecznymi kasami pana Grobelnego. tu "bezpieczne kasy", tu "mennica". A może tylko tak mi się zdaje... haha
wypowiedzi: 159
wątków: 25
Att: Tensam
20.03.2012 (Wt) 10.11 (2943 dni temu)
Jaka jest definicja "mennicy państwowej"?
Czy jest w Polsce jakaś "mennica państwowa"?
wypowiedzi: 94
wątków: 4
nie łapcie mnie za słówka, szukajcie myśli przewodniej moich wypowiedzi
20.03.2012 (Wt) 10.18 (2943 dni temu)
tu nie chodzi o definicję, tu chodzi o to czy zarobisz czy stracisz kupując "towar" z mennicy. Ja odradzam.
ps. jeśli myślisz, że nie wiem, że mennica została sprywatyzowana to muszę Cię rozczarować . No, niestety. Wiem o tym. Pisząc o mennicy państwowej miałem na myśli tą właśnie sprywatyzowaną - tą która faktycznie ma złoto na stanie, zajmuje się biciem monet, drukowaniem "wartościowej makulatury" etc. - Ja osobiście nie znam innej mennicy w Polsce, która by prowadziła taką działalność
wypowiedzi: 122
wątków: 3
@tensam
20.03.2012 (Wt) 11.04 (2943 dni temu)
No to tu Cię zaskoczę. To publiczna prywatna mennica od produkcji złotówek czyli Mennica Polska S.A. sprzedaje jedną uncję (cennik z 20.03 czyli dziś) złota jako sztabkę za 5770 PLN, a Mennica Wrocławska za 5465,10 PLN. Więc chyba jednak ta prywatna "niemennicza" firma zdziera mniejszą prowizję Sprawdź czasem fakty, zanim zaczniesz krytykować
Kiedyś się orientowałem i wyszło mi, że w Polsce fizyczne złoto faktycznie najtaniej zamówić w Mennicy Wrocławskiej, ale najlepszą cenę w ogóle miała któraś mennica austriacka czy szwajcarska (nie pamiętam w tej chwili, ale wszystko jest w necie), która bezpośrednio produkuje i to nawet wliczając koszty detalicznej wysyłki do Polski.

A co do sensu kupowania fizycznego kruszcu: jak już wspominałem w poprzednim poście wielu inwestorów nie kupuje tego w celach typowo inwestycyjnych jak np. obligacji, akcji czy innych papierów wartościowych, a raczej jako zabezpieczenie na ciężkie czasy.
Popatrz na to co się działo w naszym rejonie Europy od XVII wieku (chronologicznie):
- wojna 30-letnia
- powstanie Chmielnickiego
- Potop
- wojny z Moskwą o Ukrainę
- wojna północna
- wojna siedmioletnia
- rozbiory Polski
- wojny napoleońskie (nie wpisuję rewolucji francuskiej, bo trochę daleko od nas)
- dwa powstania
- Wiosna Ludów
- I wojna światowa
- rewolucja lutowa, a potem bolszewicki zamach stanu pół roku później oraz związana z tym wojna z polsko-sowiecka
- rewolucja w Niemczech
- hiperinflacja w Niemczech i Polsce
- Wielki Kryzys
- II wojna światowa
- montowanie rządów komunistycznych w Europie-Środkowo Wschodniej, związane m.in. z takimi przyjemnościami jak bierutowska "wymiana pieniądza"
- 1989 r. i związane z tym wstrząsy gospodarcze

W każdym z tych wydarzeń pękały systemy finansowe i ludzie tracili majątki, czy to zrujnowane, zrabowane, czy to zajęte przez wroga czy to zjedzone przez hiperinflację (choćby w 1989 r. mojemu ojcu hiperinflacja zjadła owoc dwóch lat pracy w Kanadzie, jak na ówczesne czasy był to spory majątek).

I teraz wróćmy do fizycznego złota. Idą hitlerowcy (bolszewicy)? łapiemy nasze sztabki i w nogi. Nieruchomości tak nie weźmiesz (zresztą zawsze mogą Ci znacjonalizować, spytaj właścicieli kamienic z II RP), obligacje i pieniądze mogą stać się bezwartościowym badziewiem (co wiedzą świetnie ludzie z oszczędnościami z II RP lub tymi, którzy kupili obligacje wojenne). W dzisiejszych czasach wystarczy, że ktoś fizycznie zniszczy serwery z elektronicznym zapisem Twoich pieniędzy i papierów wartościowych, albo uderzy wróg z wojną elektroniczną. A taka sztabka złota zawsze jest sztabką złota i ma pewną wartość, będąc uniwersalnym pieniądzem.

To jest właśnie filozofia, która stoi za kupowaniem fizycznego złota. Nie będę się wypowiadał czy w to wierzę czy nie (bo nie o to chodzi). Po prostu przedstawiam ten sposób myślenia, który, chyba przyznasz, nie jest pozbawiony pewnej logiki.
wypowiedzi: 172
wątków: 2
:-)
20.03.2012 (Wt) 11.47 (2943 dni temu)
@tensam, cyt. "Pisząc o mennicy państwowej miałem na myśli tą właśnie sprywatyzowaną - tą która faktycznie ma złoto na stanie, zajmuje się biciem monet, drukowaniem "wartościowej makulatury" etc. - Ja osobiście nie znam innej mennicy w Polsce, która by prowadziła taką działalność"

Mennica Polska S.A. nie zajmuje się drukowaniem "wartościowej makulatury" (jeśli miałeś na myśli banknoty, a pewnie miałeś ) - tym zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (oczywiście na zlecenie emitenta czyli NBP )

cyt. "nie łapcie mnie za słówka, szukajcie myśli przewodniej moich wypowiedzi"

Kolego, sam w niejednym swoim poście zarzucałeś swoim interlokutorom nieścisłości, pomyłki itp. "wpadki". Nie dziw się więc, że czujni i pełni wiedzy Farmersi będą wytykali błędy merytoryczne również tobie .
Z pozdrowieniami
wypowiedzi: 94
wątków: 4
@myrkul
20.03.2012 (Wt) 13.13 (2943 dni temu)
O widzisz, faktycznie myrkul zaskoczyłeś mnie z tą ceną złota w tej wrocławskiej mennicy. Nie wiedziałem. Dzięki za uwagi i informacje.
Oczywiście, zgadzam się z Tobą, że złoto to głównie próba ochronny kapitału. Ale wszystko ma swoją cenę. I taki JP Morgan wie lepiej niż Ty czy Ja czy złoto i srebro na tą chwilę warto kupować czy też nie. Oni uważają, że nie. A Ja im wierzę. Prawdopodobnie uważają, że inflacja nie będzie wysoka i nie szykuje się większy konflikt zbrojny w jakimś ważnym gospodarczo punkcie naszego globu.
Xaramon - jeśli chcesz dyskutować ze mną to po pierwsze chłopie przeproś za swoje postępowanie. Za informacje z WPW dzięki - nie wiedziałem.
wypowiedzi: 122
wątków: 3
@tensam
20.03.2012 (Wt) 13.23 (2943 dni temu)
To ten sam JP Morgan, który nie przewidział padaki na rynku nieruchomości oraz instrumentów pochodnych opartych na hipotece w 2008r?

Wielcy finansiści to ludzie i też się mylą, mimo że mają dostęp do większej ilości informacji niż my. A czasami DLATEGO że mają dostęp do większej ilości informacji.
Żeby było jasne, nie twierdzę, że JP Morgan w tym konkretnym przypadku się myli. Jeszcze niedawno pewnie bym uwierzył. Ale po tym co widzieliśmy przez ostatnie cztery lata to sam już nie wiem komu wierzyć.
wypowiedzi: 94
wątków: 4
@myrkul
20.03.2012 (Wt) 13.38 (2943 dni temu)
haha. Zrobili Ci wodę z mózgu. Tylko się nie obrażaj. Oni, tak działają. Trzymają ludzi w niepewności, niewiedzy. Niekiedy mówią prawdę, niekiedy kłamią. Ale postaraj się oprzeć swoje przewidywania co do przyszłych cen złota czy srebra na podstawie zachowania ich cen. Polegaj na sobie. Ja tak zrobiłem (mówiłem o spadkach złota i srebra jeszcze nim wyszła ta informacja z JP Morgan).
Oto fakty: złoto i srebro są rekordowo drogie; oba surowce ustanowiły szczyt, którego nie są w stanie pokonać a co więcej oddalają się od niego systematycznie. Takie zachowanie sugeruje dalsze spadki.
wypowiedzi: 122
wątków: 3
@tensam
20.03.2012 (Wt) 13.45 (2943 dni temu)
Czy złoto i srebro są przewartościowane? Zapewne tak. Czy to oznacza dalsze spadki? A wuj ich wie, pytanie kto w tym będzie miał jakie interesy, bo spekulacja kontraktami, która zastąpiła normalny handel oderwała się już dawno od jakichkolwiek fundamentów.
wypowiedzi: 94
wątków: 4
@myrkul
20.03.2012 (Wt) 14.20 (2943 dni temu)
Czy kiedykolwiek wcześniej ludzie z ulicy mieli tak ułatwiony dostęp do złota, srebra - myślę o możliwościach zakupu? Wydaje mi się, że nie. Więc skoro ulica kupiła to jaka szanująca się instytucja finansowa odkupi od nich to złoto czy srebro dając im zarobić? Obaj znamy odpowiedź. Żadna.
ps. czytałem, gdzieś na necie, że chyba w Emiratach Arabskich są urządzenia a la bankomaty, które po "wrzuceniu do nich" gotówki "wypluwają" sztabkę złota. słowo
wypowiedzi: 122
wątków: 3
dostęp do złota
20.03.2012 (Wt) 14.34 (2943 dni temu)
biorąc pod uwagę, że jeszcze w XX wieku część walut można było na żądanie wymienić na złoto w każdym banku w ustalonych proporcjach, a przez większą część ludzkiej historii złoto i srebro stanowiło pieniądz to zaryzykuję stwierdzenie, że obecnie dostęp do złota wcale nie jest taki łatwy.
wypowiedzi: 94
wątków: 4
@myrkul
20.03.2012 (Wt) 14.52 (2943 dni temu)
Dzisiaj za PLN kupisz złoto, 25-lat temu za PLN nie mogłeś kupić prawdziwej czekolady.
Jeśli nawet fizyczne złoto "nie leży na ulicy" to jest to kwestia tego, że nie jest płynnym "towarem" a wymaga takich samych zabezpieczeń jak przechowywanie gotówki. Ale jeśli chcesz nabyć substytut złota to już żadnych problemów z tym mieć nie będziesz - najpopularniejszy bank PKO BP (bank dla emerytów) oferuje takie substytuty (może nawet fundusz, który zakupi dla Ciebie fizycznie złoto)
wypowiedzi: 204
wątków: 5
.
20.03.2012 (Wt) 14.55 (2943 dni temu)
myrkul, jakie waluty można było na złoto wymienić?
wypowiedzi: 715
wątków: 56
Odciążę Myrkula
20.03.2012 (Wt) 15.10 (2943 dni temu)
wypowiedzi: 122
wątków: 3
złoto
20.03.2012 (Wt) 15.43 (2943 dni temu)
Dzięki zylo

Carskiego rubla można było wymienić na złoto na żądanie w ustalonej proporcji do 1914 r. (banknoty, bo bilon był po prostu ze złota), dopiero potrzeby wojenne spowodowały dodruk waluty i zerwanie z parytetem złota. Przedwojenny rubel był jedną z najstabilniejszych i najmocniejszych walut na świecie. (Źródło: R. Pipes, Rewolucja Rosyjska, Wydawnictwo Magnum 2006)

@tensam
25 lat temu za PLN nic nie można było kupić, bo Polska była technicznym bankrutem
Ja nie piszę o ekstremach tylko o ogólnym dostępie do złota. Kiedyś krążyło jako waluta, dziś dostarczą Ci je kurierem do domu jak zamówisz przez internet. Jak dla mnie niewielka różnica, nawet lekko na korzyść "dawnych czasów"

"Jeśli nawet fizyczne złoto "nie leży na ulicy" to jest to kwestia tego, że nie jest płynnym "towarem" a wymaga takich samych zabezpieczeń jak przechowywanie gotówki. Ale jeśli chcesz nabyć substytut złota to już żadnych problemów z tym mieć nie będziesz - najpopularniejszy bank PKO BP (bank dla emerytów) oferuje takie substytuty (może nawet fundusz, który zakupi dla Ciebie fizycznie złoto)"

jak rozumiem chodzi Ci o to, że łatwiej kupić oparte na złocie papiery niż kruszec. Owszem, tylko że to znowu nie spełnia tego warunku, o którym pisałem wcześniej,a mianowicie zabezpieczenia na wypadek katastrofy.
wypowiedzi: 94
wątków: 4
złoto, srebro
20.03.2012 (Wt) 15.51 (2943 dni temu)
Za eurobankier.pl
"...Według danych Reutersa w zeszły czwartek odnotowano największy od dwóch miesięcy odpływ gotówki z funduszy ETF inwestujących w złoto – inwestorzy umorzyli jednostki opiewające na 56 tys. uncji złota..." dn. 20.03.2012r - FAKT
Drużyna Epikura
wypowiedzi: 323
wątków: 13

To kupujcie ...pełno tego jest:)
20.03.2012 (Wt) 16.09 (2943 dni temu)
http://zloto.bullionvault.pl/gold_market.do
wypowiedzi: 122
wątków: 3
@tensam
20.03.2012 (Wt) 16.10 (2943 dni temu)
Zauważ, że ja nie kwestionuję przewartościowania złota, a jedynie zauważam, że w fizycznej formie raczej nie kupują go spekulanci odpowiedzialni z przytoczone przez Ciebie umarzanie jednostek.
Powtórzę jeszcze raz: ceny złota i srebra (a szerzej: surowców) będą zależały od tego kto przy jakim poziomie cen ukręci lody. I tyle.
Wiadomo, że przy okazji padnie kupa niedzielnych inwestorów, którzy skuszą się na kontrakty w złym momencie, ale inwestujący w fizyczne metale będą mieli te sztabki dalej w posiadaniu, a o to im generalnie chodzi.
wypowiedzi: 204
wątków: 5
dzieki zylus;)
20.03.2012 (Wt) 16.15 (2943 dni temu)
ale w wiki jest mowa tylko o wymienialności dolara i to przez banki centralne, nic o innych pieniądzach i przede wszystkim nic o szaraczkach

do 1930r.bodajże mógł każdy wymienić dolara na złoto (jak znajdziesz gdzieś banknot dolara z tego czasu, możesz przeczytać na nim mniej więcej coś takiego - "wymienialny na prawowity pieniądz w amerykańskim urzędzie skarbowym lub każdym banku rezerwy federalnej", pozniej juz tylko banki centralne

ale co na pewno się zdarzało w XX wieku, to że posiadanie złota zostało zabronione. tzn. mało tego, że nie mogłeś wymienić/kupić złota, to rzad pod kara grzywny lub pozbawienia wolności żądał od swoich obywateli wydania złota które już posiadali!
wypowiedzi: 204
wątków: 5
carski rubel
20.03.2012 (Wt) 16.27 (2943 dni temu)
oczywiście, a później była rewolucja komunistyczna, a po niej o dziwo te same zasady gry jak u kapitalistów, wrogów proletariatu
i to do samego końca systemu który ta rewolucja stworzyła. a nawet dłużej, patrz chiny
Drużyna Epikura
wypowiedzi: 323
wątków: 13

Złoto na ciężkie czasy???
20.03.2012 (Wt) 16.52 (2943 dni temu)
Myślę, że na ciężkie czasy lepszy będzie zakup kilku hektarów ziemi, chlew, kurnik,krówki, uprawa ziemniaków i płodów rolnych (pomidory, marchew,cebula, groch i dla zwierzyny coś tam jeszcze), jakaś łąka (pastwisko), las aby było drzewo na opał Jeszcze z 10 ton soli (tej spożywczej)

Jeśli ktoś przyjdzie ze sztabką złota to MOŻE dostanie za to 10 jajek - więcej nie dam
wypowiedzi: 94
wątków: 4
akukuu
20.03.2012 (Wt) 16.58 (2943 dni temu)
Nie dasz rady produkować pomidorów - wysokie ceny energii
Nie dasz rady produkować ogólnie warzyw - wysokie ceny gazu, nawozów
Co innego gdybyś był właścicielem 1000 ha czarnoziemu i tego sobie życzmy
hahaha
ps. a i pamiętaj, o krzywiźnie ogórka - musi być odpowiednia, haha - wiesz, rozumiesz, UE rządzi - o rany, ale w ciekawych czasach żyjemy
wypowiedzi: 204
wątków: 5
autark - na pewno zdrowiej
20.03.2012 (Wt) 17.14 (2943 dni temu)
@tensam - akukuu chyba nie miał biznesu na uwadze, a tylko zabezpieczenie na kryzys (chyba )

@akukuu - nie zapomnij o karabinie (tylko żeby zamek nie wylatał ), a i 2 granaty nie zaszkodzą w świątecznym ubraniuForum >> inwestowanie i bogacenie się >> GPW, surowce