gry online

 tematów: 33      wątków: 2617      wypowiedzi: 27.803
autor: fraza:
jeśli chcesz brać udział w dyskusji zaloguj się: użytkownik: hasło:
Podsumowanie aktywności na forum w ciągu ostatnich 24 godzin

Forum >> o gospodarce >> system emerytalny - czy naprawdę nie da się racjonalnie?

system automatycznej korekty błędów

autor treść
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

system emerytalny - czy naprawdę nie da się racjonalnie?
26.10.2013 (So) 21.33 (3828 dni temu)
Obecny system emerytalny oparty na OFE działa źle - przede wszystkim z powodu wysokich opłat, jakie OFE pobierają. Pod tym pretekstem rząd wprowadza zmiany - w praktyce niemalże likwidacja OFE oraz umorzenie obligacji skarbowych posiadanych przez OFE, co zostało okrzyknięte przez krytyków zamachem na nasze emerytury i nacjonalizacją OFE.

zastanawiam się, czemu w tym naszym chorym kraju jak zwykle chcąc dobrze trzeba koniecznie coś spieprzyć? czemu nie można czegoś zrobić racjonalnie? Czemu ci mądrale z rządu robią wszystko by obrócić ludzi przeciw sobie?

Wg mnie racjonalne byłoby:
- zlikwidowanie OFE, bo faktycznie są olbrzymim marnotrawstwem
- nieumarzanie obligacji posiadanych przez OFE! Te obligacje powinny być ciągle naszą własnością, naszymi oszczędnościami na emeryturę, składowanymi na prywatnych kontach emerytalnych. ZUS powinien być tylko naszym powiernikiem, coś jak dom maklerski. Każdy powinien móc sprawdzić, ile ma obligacji na swoim koncie i jaka jest ich rynkowa wycena w danym dniu.

Czy to takie trudne? W ten sposób nikt by nie krzyczał, że zabierane są nasze emerytury, że to jakiś spisek i nieczyste intencje.

Jak sądzicie?

Jak wielu, gdy PO doszło do władzy to miałem spore nadzieje na pozytywne zmiany. Ale teraz widzę, że to są tacy sami moroni jak cała reszta...
  
Zielone Wzgórze
wypowiedzi: 133
wątków: 5

Odpowiedź jest prosta - kasa rządzi - nasza kasa
27.10.2013 (Nd) 01.22 (3828 dni temu)
W roku 99 ubiegłego stulecia ktoś postanowił, że od teraz część naszej składki emerytalnej będzie przekazywana gdzie indziej niż do ZUS. Towarzystwa emerytalne powstały jak grzyby po deszczu i zaczęły walczyć o naszą kasę "Bogdan mówi bankowy". Ja akurat dobrze wybrałem, ale to nie jest istotne, ponieważ po pierwszym roku okazało się że mój TFI więcej kasy pobrał w ramach prowizji niż dla mnie zarobił. Teraz po 14 latach rząd planuje nacjonalizację tych pieniędzy na pokrycie zadłużenia skarbu państwa.
Ogólnie rzecz ujmując to jak skok bandytów na dom złodziei. A teraz do konkretów:

1. Dopóki jakikolwiek fundusz inwestycyjny pobiera prowizję od tego co wpłacone zamiast od tego co dla nas zarobił oznacza to przenoszenie ryzyka inwestycyjnego na nas. Płacimy wysokie koszty zarządzania i ponosimy ryzyko inwestycyjne.
2. Emerytury z ZUS są gwarantowane przez państwo (umowa międzypokoleniowa). Wypłacalność budżetu państwa dotychczas nie podlegała dyskusji, ale w obecnych czasach dobrze wiemy, że państwa też mogą być bankrutami. Wobec takiej sytuacji emerytury wypłacane przez ZUS też nie są w żaden sposób gwarantowane.
3. Obecna ekipa rządząca, zdefraudowała chyba najwięcej pieniędzy publicznych. Zadłużyła państwo na niespotykaną skalę, nie dokonując prawie żadnych inwestycji, praktycznie wyprzedając aktywa skarbu państwa, to spowoduje bardzo trudne spłacanie zobowiązań przez kolejne pokolenia oczywiście kosztem obniżenia stopy życiowej.

Jak dla mnie państwo które nakłada na obywateli tak duże zobowiązania, w zamian nie dając nic (wszyscy wiem jak działają służby publiczne opłacane z naszych podatków) musi zbankrutować. Ja ostatnio funkcjonuję tak by jak najmniejszą daninę wnosić do fiskusa. Płacenia VATu nie uniknę, ale można płacić mniej podatków akcyzowych.

I na koniec odpowiedź na pytanie "Czemu ci mądrale z rządu robią wszystko by obrócić ludzi przeciw sobie?"

Stara zasada komunistów "dziel i rządź" dopóki jesteśmy wewnętrznie skłóceni i poróżnieni nie stanowimy siły. Jakbyśmy stanowili jedność i wyszli na ulicę ją zamanifestować żadna partia i siła nie oparłaby się temu. Dlatego jak Duda zorganizował manifestację związkową to zrobiła się medialna nagonka ile zarabia i z czyich pieniędzy. Dlatego przed każdymi wyborami następuje polaryzacja społeczeństwa do prostych wyborów MY i ONI. Dlatego na referendum w Wa-wie nie poszły zagłosować "słoiki". Dlatego system szkolnictwa w Polsce jest coraz gorszy bo motłochowi łatwiej w TV przekazać na kogo mają głosować.
oceny:   
wypowiedzi: 2
wątków: 0
odpowiedz
27.10.2013 (Nd) 02.07 (3828 dni temu)
niestety nie moge sie z toba zgodzic.Owszem jest w Polsce bajzel ale czy wyjscie ludzi na ulice cos zmieni.Ja osobiscie w to watpie.Jacy polacy maja w tej chwili wybor.PIS z Kaczynskim i Macierewiczem.PO z Tuskiem czy PSL lub SLD.Jesli do wladzy dojdzie PIS to mozemy miec zadyme z roskimi a watpie czy nam by sie to oplacalo.Wiec co? J a osobiscie mysle,czemu nie mozna zrobic tak jak na przyklad w Holandii.Owszem podatki tu sa duze wieksze ale jesli pracujesz to stac cie na utrzymanie rodziny itp.Poprostu polacy jeszcze nie dorosli do demokracji co pokazalo referendum w Warszawie.Czasami trzeba wybrac mniejsze zlo niz wieksze .A co do p.Dudy to chyba wiekszej zwiazkowej szumowiny niz on to chyba w zwiazkach nie ma .Nie potrzeba nam drugiego elektryka juz jednego mielismy.A co do emerytur .Gdyby gornicy i inne sluzby nie braly tego co im sie nie nalezy to bylo by tez inaczej.O klerze juz nie wspomne.
wypowiedzi: 94
wątków: 8
emerytury
27.10.2013 (Nd) 07.25 (3828 dni temu)
Sam zamysł OFE nie jest taki zły. Wpłacamy składkę co miesiąc aby po 40 latach dostać emeryture. Niestety wykonanie praktyczne jest idiotyczne 40 lat płacenia składek w wysokości powiedzmy 200zl. 200x12x40=96000. W momencie przejscia na emeryture powinnismy dostac z OFE swiadczenie w wysokosci minimum 80% naszych ostatnich srednich dochodow co w przypadku najnizszej krajowej daje okolo 900zl netto. Srednia dlugosc zycia wyliczona jest w Polsce na 75 lat czyli przez 7 lat pobierzemy emeryture w wysokosci 7x900x12=75600zl. Inwestycja zalosna.

Co do OFE w Polsce. Zaden fundusz nie moze inwestowac w nieruchomosci zarowno w.Polsce jak i poza granica. Za to fundusze innych panstw maja prawo do takich inwestycji nawet na tereni Polski. Co lepsze OFE maja narzucony obowiazek inwestowania (nie wiem dokladnie jakiej czesci skladek ale powyzej 50%) w obligacje skarbu panstwa. Czyli panstwo zaciaga dlug w Ofe aby moc za te pieniadze podratowac ZUS. Dlatego klamstwem.jest, ze OFE dba o interesy ludzi.
wypowiedzi: 19
wątków: 0
Emerytury
27.10.2013 (Nd) 17.04 (3827 dni temu)
Dostałem właśnie z ZUS informację jakiej emerytury mogę się spodziewać w wieku 67 lat, wg wyliczeń gdybym przestał pracować teraz- inaczej mówiąc składki nie byłyby odprowadzane - to dostanę 1300 zł, a jak będę pracował do 67 lat to 2100 zł,ciekawe jaka - po 20 latach które mi jeszcze zostały - będzie najniższa krajowa i czy emerytura wystarczy na przysłowiowy kawałek chleba?
wypowiedzi: 3
wątków: 0
.
28.10.2013 (Pn) 11.55 (3826 dni temu)
Szeryfie, jeśli chodzi o OFE i obligacje to teraz się dzieje mniej więcej tak jak mówisz. Gdy rząd poprzednio obcinał składki jakie są odprowadzane do OFE zostały utworzone w ZUS subkonta dla każdego obywatela odprowadzającego składki. Nie wiem jak to jest z tym sprawdzaniem ich stanu ale o ile dobrze kojarzą środki z OFE zostaną dopisane nam do tych właśnie subkont, także czy to są obligacje czy nie to na jedno wychodzi. Całe zamieszanie wzięło się ze sporu jaki kilka lat temu rozgorzał na linii Polska - MFW (bodajże, głowy nie dam) o metodykę liczenia długu publicznego. Otóż nasze ministerstwo finansów postulowało aby środki zgromadzone w OFE nie były zaliczane w poczet długu publicznego (już nie pamiętam czy całość czy tylko to co jest w obligacjach skarbowych) natomiast z drugiej strony absolutnie nie było na to zgody. Już wtedy przewidywałem (a był rok 2009 lub 2010) że obligacje przeniesione zostaną do ZUS.
wypowiedzi: 122
wątków: 3
@cucamonga
28.10.2013 (Pn) 12.15 (3826 dni temu)
Jedna poprawka do Twoich wyliczeń. nie należy tam uwzględniać średniej długości życia, tylko średniej spodziewanej długości życia w momencie przejścia na emeryturę, która wynosi więcej niż 75 lat. Innymi słowy jeśli już dożyłeś do emerytury, to statystycznie pożyjesz dłużej niż 10 lat, bo średnia 75 uwzględnia także zmarłe niemowlęta i ludzi, którzy mieli wypadki w tzw. "kwiecie wieku". nie wiem ile to dokładnie wynosi i nie bardzo mam czas teraz szukać, ale na pewno można znaleźć takie dane, bo sam je kilka razy w różnych miejscach widziałem.
wypowiedzi: 609
wątków: 7
:D
28.10.2013 (Pn) 12.37 (3826 dni temu)
Takie analizy to jest wróżenie z fusów Przez 20 lat rządy nie raz nam zafundują skok na naszą kasę. Nie mówiąc o tym, że niby-system emerytalny może wcześniej się zawalić
oceny:   
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

psychologia
28.10.2013 (Pn) 21.36 (3826 dni temu)
@lipa: "środki z OFE zostaną dopisane nam do tych właśnie subkont, także czy to są obligacje czy nie to na jedno wychodzi" - teoretycznie i racjonalnie patrząc to masz rację.
ale w praktyce my ludzie jesteśmy nieracjonalni - znacznie lepiej byśmy się czuli mogąc się zalogować na stronie ZUSu na swoje indywidualne konto i zobaczyć tam obligacje skarbowe, które są notowane na giełdzie, wraz z wyceną wg aktualnych kursów. a nie nie wiadomo jakie zapisy/obietnice księgowe.

w ten sposób:
- ludzie nie mieliby wrażenia, że rząd ich okrada - zus działałby jak dom maklerski, byśmy mogli "kontrolować" swoje emerytalne aktywa (ale nie sprzedawać)
- nie byłoby wrażenia, że dług jest ukrywany, że państwo jest mniej zadłużone, że można więcej pożyczać i że te zmiany są wynikiem kiepskiej sytuacji fiskalnej.
- nie byłoby też strachu, że politycy zmienią potem te zapisy księgowe - 'ukradzenie' ludziom ich emerytalnych obligacji byłoby znacznie trudniejsze niż zmiana zasad waloryzacji zapisów księgowych. choć jedno i drugie to tylko wirtualne obietnice, to jednak w praktyce różnica jest spora.
  
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

pofakany zus
29.10.2013 (Wt) 20.42 (3825 dni temu)
dostalem wlasnie informację z zus o emeryturach. jestem w szoku - wiedziałem, że to dość debilna instytucja, ale nie spodziewałem się, aż tak. że mozna wysłać 6 milionów listów z 'informacją', która żadną informacją nie jest, tylko jakimiś niezrozumiałymi danymi. a może ja jestem za głupi, by zrozumieć co mi piszą?

niby mamy 21 wiek, ale oni mentalnie siedzą chyba w epoce kamienia łupanego. przesyłają makulaturę, która nie ma wartości informacyjnej, marnują worki publicznych pieniędzy na mącenie ludziom w głowach. zrobili serwis online, gdzie mozna się zarejestrować, ale nie można się zalogować, bo trzeba najpierw pójść w kolejkę do oddziału, by 'zaufać' profil. ręce opadają.

coraz większe obrzydzenie odczuwam do instytucji tego naszego pofakanego państwa...

czy wy też dostaliście liściki z zusu? jak wam się podobają?
  
wypowiedzi: 101
wątków: 16
zus
29.10.2013 (Wt) 21.02 (3825 dni temu)
ja w tamtym roku zmienilem mieszkanie wiec listy przychadza jeszcze do poprzednich wlascicieli ... + do mojej rodziny . ale do czego zmiezam otwierajac pewnego razu skrzynke na listy moim oczom ukazal koszmarny widok dokladnie dostalem 15 kopert z zusu (identycznych) tylko imiona i nazwiska inne ! czegos takiego jeszcze nie widzialem cos niesamowitego a podobno zus nie ma pieniedzy a na cos takiego ma ?.

szeryfie w 100% sie z toba zgadzam jakbym mial teraz nascie wiosenek to ani minuty bym nie siedzial w tym pieknym lecz ubogim w zdrowy rosadek (niektorych ludzi) kraju.
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

pisać po ludzku - jednak się da!
03.11.2013 (Nd) 21.29 (3820 dni temu)
Da się napisać po ludzku np. o zmianie warunków korzystania usług - zwykle takie pisemka o regulaminach odrzucają na wstępie bełkotliwym prawniczym żargonem.
A jednak można to zrobić przyjaźnie i w sposób zrozumiały - właśnie google wprowadziło zmiany swojego regulaminu - http://www.google.com/intl/pl/policies/terms/changes/. polecam lekturkę jako pozytywny case study.
a wszystkie nasze firmy i instytucje powinny się uczyć komunikacji od takich firm jak google.
  



Forum >> o gospodarce >> system emerytalny - czy naprawdę nie da się racjonalnie?