gry online

 tematów: 33      wątków: 2555      wypowiedzi: 27.529
autor: fraza:
jeśli chcesz brać udział w dyskusji zaloguj się: użytkownik: hasło:
Podsumowanie aktywności na forum w ciągu ostatnich 24 godzin

Forum >> Hyde Park >> podyskutujmy o bioetyce


poprzedni
system automatycznej korekty błędów

autor treść
Klub Farmera
wypowiedzi: 563
wątków: 12

podyskutujmy o bioetyce
07.04.2016 (Cz) 11.21 (805 dni temu)
Mamy powrót tematu aborcji. Można się spodziewać, że wróci temat in vitro, eutanazji itp.
Zamiast w shoutboxie proponuję dyskutować o tych tematach w tym wątku.

Co do aborcji - proponuję obejrzeć film o czym jest mowa gdy się mówi o aborcji. Bo to tak ładnie brzmi - "zrobić aborcję", "usunąć ciążę", "rozwiązać problem".

A jak to wygląda w praktyce? Film tłumaczy bez jakiś drastycznych obrazów. https://www.youtube.com/watch?v=oyFBxCJEgPE
Klub Farmera
wypowiedzi: 563
wątków: 12

@Szeryfie
12.04.2016 (Wt) 23.39 (799 dni temu)
Miałem uzasadnić swoją opinię o skopiowanym przez ciebie artykule. Niestety mam ostatnio znaczny deficyt czasu...
Ale dość dobrym uzasadnieniem jest treść tego filmiku. Jeśli to ci nie wystarczy spróbuję opisać to własnymi słowami...
https://www.youtube.com/watch?v=_EwycHZBSrw&nohtml5=False
oceny:   
wypowiedzi: 2946
wątków: 470

-
14.04.2016 (Cz) 09.16 (798 dni temu)
wg mnie argumentacja w tym filmiku jest dość słaba i naciagana. odbija tylko część ekstremalnych zarzutów, pomijając resztę.
cały czas uważam, że grupa katolickich ekstremistów próbuje narzucić swój światopogląd innym, w sposób nieuprawniony ograniczając ich wolność i prawa.
wpisuje się to w szersze działania - próbują np. pozbawić rolników prawa do ziemi - państwo będzie mogło wykupywać prywatne lasy po cenach przez siebie narzuconych (bez prawa odmowy) - standardy prawa rodem z prl.
  
wypowiedzi: 30
wątków: 0

.
15.04.2016 (Pt) 19.21 (797 dni temu)
To nie jest tylko zdanie "grupy katolickich ekstremistów". To są poglądy nas, "zwykłych" katolików, których jest w Polsce (praktykujących) podobno 40%. Więc to nie jest jedynie jakaś tam mała grupka.
oceny:   
wypowiedzi: 90
wątków: 3

@ylone
16.04.2016 (So) 09.32 (796 dni temu)
Zgadzam się, że słowo ekstremizm jest za mocne, jeszcze nie zapalono stosów . Należy używać słowa fanatyzm.

PEŁNY zakaz aborcji nie ma innych przesłanek niż tylko i wyłącznie etyczno-religijne. Dla mnie osobiście jest to początek państwa wyznaniowego. Czy następnym krokiem mają być ustawy zakazujące (włączając kary) związków homoseksualnych i cudzołóstwa (bo nieetyczne), NAKAZ chodzenia do kościoła i modlitwy 4 razy dziennie? (do nienawistników: przesada zamierzona )

Ale wrócę do pytania o Świadków Jehowy: jaki jest pogląd kk. na ŚWIADOME odmówienie przyjęcia pomocy medycznej czasami prowadzące do śmierci (dla mnie to świadoma eutanazja). Czy to jest etyczne, zgodne z katechizmem? ...A może jest przyzwolenie, bo to jest inna RELIGIA??? (inna ale o tych samych korzeniach)
wypowiedzi: 42
wątków: 0

drowek
16.04.2016 (So) 19.05 (796 dni temu)
Mimo iż pytanie skierowane do Ilony do pozwól ze ja ci odpiszę.
Piszesz że pełny zakaz aborcji ma przesłanki etyczno-religijne i masz racje. Ale zakaz zabijania, zakaz kradzieży czy tez zakaz niszczenia cudzego mienia wywodzi się z tych samych przesłanek. Cała etyka cywilizacji europejskiej jest oparta na Biblii, co do tego nie masz chyba wątpliwości. Cale prawodawstwo zachodnio europejskie wywodzi się z Biblii. Dlaczego wiec zakaz aborcji oparty na tych samych przesłankach traktujesz jak krok w kierunku tworzenia państwa wyznaniowego. Aby nie abstrahować bardzo dlatego chcę ci przypomnieć że w UE Polska nie jest ani jedynym krajem zakazującym aborcji ani tez krajem gdzie ten zakaz jest najbardziej restrykcyjny. Malta zabrania aborcji całkowicie a w Irlandii aborcja jest dozwolona jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia matki. Również Irlandia Płn zabrania aborcji poza sytuacją zagrożenia życia matki.I jakoś nikt nie zarzuca Irlandczykom czy tez Maltańczykom państwa wyznaniowego, a u nas w Polce pomimo iż 65% Polaków(za http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_015_14.PDF ) jest przeciwnych aborcji i pomimo iż ruszył proces zbierania podpisów pod projektem obywatelskim mamy burzę zarówno w mediach jak i tutaj na forum. Przypominam, iż projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej nie jest projektem rządowym, czy też poselskim, lecz jest projektem obywatelskim. Prawda jest też, iż ten projekt obecnie jest bardzo nie na rękę władzom bo politycy PiS są zwolennikami kompromisu aborcyjnego z 1997r. a ten projekt jest dla nich gorącym kartoflem z którym nie za bardzo wiadomo co zrobić, aby politycznie i wizerunkowo na tym nie stracić, a tak raczej się nie da.
Reasumując ten przydługi akapit należy stwierdzić iż cała nasza europejska cywilizacja opiera się na normach etycznych zaczerpniętych bezpośrednio z religii chrześcijańskiej. W duchu tej etyki powstało prawodawstwo i kodeksy. Więc każdy projekt ustawy światopoglądowej musi bo inaczej się nie da być oparty o normy etyczno-religijne. I tutaj zarówno ty drowek jak i ty szeryfie wytłumaczcie mi bo za grosz nie mogę zrozumieć waszego toku myślenia w jaki sposób oddolna inicjatywa ustawodawcza w zakresie jednej kwestii światopoglądowej uczyni z nas państwo wyznaniowe? Idąc dalej tym tokiem myślenia skoro nasza ustawa antyaborcyjna będzie zbliżona do tej irlandzkiej uważacie że Irlandia Płn i Irlandia są już odpowiednia krajem i państwem wyznaniowym? A Malta to dla was zapewne państwo fundamentalistów religijnych?
Drowek poruszyłeś temat z innej beczki ale niech będzie a mianowicie dotyczący związku wyznaniowego ( nie religii)"Świadkowie Jehowy". Dlaczego podpinasz do nich kkk? Przecież to tak jak kazać Żydowi przestrzegać Koranu. KKK stwierdza jednoznacznie i wyraźnie:
KKK 2277 Eutanazja bezpośrednia, niezależnie od motywów i środków, polega na położeniu kresu życiu osób upośledzonych, chorych lub umierających. Jest ona moralnie niedopuszczalna.

W ten sposób działanie lub zaniechanie działania, które samo w sobie lub w zamierzeniu zadaje śmierć, by zlikwidować ból, stanowi zabójstwo głęboko sprzeczne z godnością osoby ludzkiej i z poszanowaniem Boga żywego, jej Stwórcy. Błąd w ocenie, w który można popaść w dobrej wierze, nie zmienia natury tego zbrodniczego czynu, który zawsze należy potępić i wykluczyć.

I na koniec odniosę się do zdania: "A może jest przyzwolenie, bo to jest inna RELIGIA??? (inna ale o tych samych korzeniach)"
A co powiesz na to iż islam powstał z połączenia religii chrześcijańskiej i judaizmu? czy skoro islam ma wspólne korzenie z judaizmem i chrześcijaństwem nie powinien odnosić się do tych samych wartości? przestrzegać tych samych zasad fundamentalnych? a jak jest?
Na gruncie chrześcijaństwa powstały prawosławie, protestantyzm, anglikanizm, mariawici, zielonoświątkowcy, etc. wyrosły z tego samego korzenia, wyrosły na gruncie 10-15 wieków wspólnej tradycji, i doświadczeń, czy to znaczy że są jedna religią przestrzegająca tych samych reguł, tych samych wartości? oczywiście że nie.
Dlatego też związek wyznaniowy Świadkowie Jehowy jest oddzielnym tworem od religii chrześcijańskiej, odrzuca wiele kwestii fundamentalnych religii chrześcijańskiej, a także odrzuca kodeks kościoła katolickiego i jest to ich suwerenna decyzja.
I na zakończenie dwa zdania. Trudno stwierdzić z jakich korzeni wyrośli świadkowie Jehowy bo oni uznają w religii chrześcijańskiej cześć ksiąg starego testamentu a część odrzucają, uznają część dogmatów a część odrzucają. Jeśli coś jest dobre to w całości się przyjmuje a jeśli coś jest złe to w całości się odrzuca a nie tak nie wiadomo jak. To co komuś pasuje to uznaje a to co nie pasuje to odrzuca już w samym zarodku trąci fałszem
wypowiedzi: 2946
wątków: 470

hmmm....
16.04.2016 (So) 19.46 (796 dni temu)
@wislak:
"zakaz zabijania, zakaz kradzieży czy tez zakaz niszczenia cudzego mienia wywodzi się z tych samych przesłanek" - oczywiscie, ze nie. co ma piernik do wiatraka? ateiści czy politeiści tak samo mogą wyznawać te same zasady moralne.

"Cała etyka cywilizacji europejskiej jest oparta na Biblii, co do tego nie masz chyba wątpliwości. Cale prawodawstwo zachodnio europejskie wywodzi się z Biblii." - totalne bzdury. ustawodawstwo europejskie opiera się na podstawach starożytnego prawa rzymskiego. W Biblii, w starym testamencie, jest masa tekstów, które byś odrzucił jako niemoralne. Biblia jest tekstem historycznym, ale na pewno nie jest wytyczną moralności dla współczesnego świata. jeśli twierdzisz inaczej, to znaczy, że nie znasz Biblii. Bo nie wierzę, byś się zgadzał ze wszystkimi jej tekstami.
  
oceny:   
wypowiedzi: 42
wątków: 0

szeryfie
16.04.2016 (So) 19.53 (796 dni temu)
szeryfie w biblii masz 2 razy przedstawiony zbiór praw
1 raz w starym testamencie masz podany dekalog, a 2 raz masz rozwinięty dekalog w nowym testamencie podczas kazania na górze. I to w oparciu o te 2 zbiory prawa zostało oparte prawodawstwo średniowiecznej bądź co bądź chrześcijańskiej Europy. Prawo rzymskie zostalo odgrzebane z odmentów historii dopiero w xv w.
wypowiedzi: 90
wątków: 3

@wislak
16.04.2016 (So) 19.59 (796 dni temu)
Jeżeli chodzi o prawodawstwo to odsyłam do hasła "Prawo rzymskie". Może się mylę, ale prawo cywilizacji zachodniej jest oparte na prawach starożytnych, starszych niż chrześcijaństwo.

ws. Świadków Jehowy: nie podpinam ich po nic. To tylko przykład. Przykład jak religia i pranie mózgu przełamują instynkt samozachowawczy. Nie mam nic do członków tego zgromadzenia: wręcz jestem za tym, żeby mogli robić ze swoimi ciałami co im się podoba. ALE: skoro związek wyznaniowy Świadkowie Jehowy jest oddzielnym tworem od religii chrześcijańskiej, odrzuca wiele kwestii fundamentalnych religii chrześcijańskiej, a także odrzuca kodeks kościoła katolickiego i jest to ich suwerenna decyzja to DLACZEGO mi narzuca się ten kodeks! A w sumie nie mi tylko mojej żonie

Dziwię się, że kk. nie naciska na rządzących (a przynajmniej ja nie pamiętam takich nacisków) aby ustanowić przymus leczenia - niemożliwe byłoby odmówienie transfuzji krwi w przypadku zagrożenia życia. Tylko tyle. Dlaczego nie "ratuje" ŚJ tak jak próbuje ratować "dzieci poczęte".
Nawiązanie do islamu bardzo celne: tam też w imię boga przełamany zostaje instynkt samozachowawczy...
oceny:   
wypowiedzi: 90
wątków: 3

średniowiecze
16.04.2016 (So) 20.07 (796 dni temu)
1 raz w starym testamencie masz podany dekalog, a 2 raz masz rozwinięty dekalog w nowym testamencie podczas kazania na górze. I to w oparciu o te 2 zbiory prawa zostało oparte prawodawstwo średniowiecznej bądź co bądź chrześcijańskiej Europy. Prawo rzymskie zostalo odgrzebane z odmentów historii dopiero w xv w.
nikt nie ma do tego wątpliwości... ale chyba nie chcemy wrócić do średniowiecza?
oceny:   
wypowiedzi: 42
wątków: 0

odbiegamy od bioetyki do historii
16.04.2016 (So) 20.31 (795 dni temu)
dygresjami od tematu zmieniliśmy nieco temat dyskusji, ale sprawdziłem i okazuje sie ze prawo rzymskie datowane jest na 753 p.n.e.- 565 n.e. natomiast dekalog pochodzi z XIII w p.n.e. a kazanie na górze z 28-33 r. n.e.
Natomiast co do pytania o powrót do średniowiecza zapewniam cię, że to nam nie grozi. Chyba że wybuchnie wojna atomowa
Klub Farmera
wypowiedzi: 563
wątków: 12

taka ciekawostka sądowa
23.04.2016 (So) 12.37 (789 dni temu)
Sprawa o spowodowanie śmierci w 39 tygodniu ciąży. Ciekawe argumenty prawne... Czyli kiedy właściwie stajemy człowiekiem w świetle prawa?

http://tiny.pl/g7z2d
wypowiedzi: 2946
wątków: 470

Siedem kłamstw fundamentalistów na temat aborcji
23.04.2016 (So) 14.25 (789 dni temu)
celnie wskazuje błędy w myśleniu zwolenników zakazu aborcji: http://hartman.blog.polityka.pl/2016/04/03/siedem-klamstw-fundamentalistow-na-temat-aborcji/
  
oceny:      
Wiejski Punk
wypowiedzi: 204
wątków: 5

.
24.04.2016 (Nd) 00.33 (788 dni temu)
celnie?! ten pan?!
a ty tak na powaznie?

jeszcze nie tak dawno starano sie takich nieszczesnikow - przynajmniej izolowac
oceny:   
wypowiedzi: 2946
wątków: 470

:)
24.04.2016 (Nd) 00.54 (788 dni temu)
coż... zawsze możesz argumentować w drugą stronę. ale takie oczernianie to raczej przejaw niskiej kultury. postaraj się jakoś merytorycznie wyrazić. napisać jakieś wartościowe myśli. hejtu w necie jest nadmiar. bądźmy pozytywni, nawet w krytyce.
  
Klub Farmera
wypowiedzi: 563
wątków: 12

@Szeryfie
24.04.2016 (Nd) 01.12 (788 dni temu)
Słuszna uwaga i chciałbym, żeby tak było chociaż wśród farmersów

PS. Jakbyś Szeryfie przestał już z pisiorami i kurduplem to byłbym zobowiązany...

Szczególnie z tym kurduplem - za każdym razem zastanawiam się czy aby nie piszesz o Leszku Millerze...
Bo to najniższy ze znanych mi ze wzrostu polskich polityków...
wypowiedzi: 1
wątków: 0

w uzasadnionych przypadkach jestem na tak
13.02.2017 (Pn) 22.57 (492 dni temu)
Moim zdaniem obecny kompromis aborcyjny w Polsce wcale nie jest taki zły. Przede wszystkim nie podoba mi się traktowanie aborcji jako antykoncepcji "po". W sytuacji zagrożenia życia matki, ciąży będącej efektem gwałtu czy pewności co do niepełnosprawności dziecka jestem za dopuszczeniem aborcji. Współżycie to nie zabawa przeznaczona dla dzieci, ale jeśli już się przytrafi ciąża, to trzeba stawić temu czoła i stać się odpowiedzialnym, zamiast dokonywać morderstwa. Może się mylę, ale z tego co mi wiadomo, to żeby zaistniała ciąża najpierw musi zaistnieć stosunek, a o tym się jakoś nie mówi. Zalecam wstrzemięźliwość, nie jesteśmy zwierzętami żeby nie umieć pohamować popędu.
oceny:   Forum >> Hyde Park >> podyskutujmy o bioetyce


poprzedni