gry online

 tematów: 33      wątków: 2617      wypowiedzi: 27.803
autor: fraza:
jeśli chcesz brać udział w dyskusji zaloguj się: użytkownik: hasło:
Podsumowanie aktywności na forum w ciągu ostatnich 24 godzin

Forum >> Hyde Park >> Badania wykazały, że ludzie są zbyt głupi na demokrację

system automatycznej korekty błędów

autor treść
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

Badania wykazały, że ludzie są zbyt głupi na demokrację
28.03.2012 (Śr) 15.35 (4493 dni temu)
  
wypowiedzi: 715
wątków: 56
:-)
28.03.2012 (Śr) 17.10 (4493 dni temu)
Na to, by w danym kraju zapanował socjalizm, wystarczy wprowadzić w nim demokrację.
Karol Marks
wypowiedzi: 588
wątków: 61

szwajcaria
28.03.2012 (Śr) 18.40 (4493 dni temu)
a jednak w szwajcarii ostatnio w referendum odrzucono pomysł przedłużenia płatynych urlopów z 4 do 6 tygodni.
Oczywiście, nie przeczę, że demokracja jest złym ustrojem, bo zakłada, że przewaga liczebna wystarcza do podejmowania dobrych decyzji.
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

mądrość tłumu.
28.03.2012 (Śr) 21.30 (4493 dni temu)
badania wykazały, że jest takie coś jak mądrość tłumu - tzn 10 współpracujących osób statystycznie podejmuje lepsze decyzje niż pojedyncza osoba.

ale nie wiem czy są jakieś badania pokazujące, czy milion osób podejmuje lepsze decyzje niż 10.

spodziewam się, że 10 kompetentnych osób będzie lepiej podejmować decyzje niż niekompetentny tłum.

w tym artykule podoba mi się racjonalne pokazanie, że:
- demokracja nie sprzyja podejmowaniu najlepszych decyzji lub wyborze najlepszych decydentów
- demokracja w dużym stopniu zabezpiecza przed podejmowaniem złych decyzji.

czyli jest to w miarę pewna droga by być średniakiem.
  
wypowiedzi: 122
wątków: 3
@szeryf
28.03.2012 (Śr) 21.56 (4493 dni temu)
Eksperyment nie udowodnił niczego ponad to, że ludzi potrafią zidentyfikować osoby w jakiejś dziedzinie niekompetentne, ale nie umieją zidentyfikować kompetentnych. To wcale nie oznacza, że zapobiega to złym decyzjom.
Czy kompetentna osoba będzie podejmowała decyzje dobre dla siebie czy dla wyborców? I czym jest "dobra" decyzja? Politologia nie zna "dobrych" ani "złych" decyzji. Możemy mówić jedynie o decyzjach skutecznych lub nie w osiągnięciu celów. A jakie cele postawimy przed politykiem? Oto właśnie jest fundamentalne pytanie 2,5 tysiąca lat filozofii polityki, na które nikt tak na prawdę nie odpowiedział zadowalająco

Pamiętajmy, że w demokracji podczas wyborów rzadko tak naprawdę opowiadamy się za lub przeciw jakiemuś konkretnemu rozwiązaniu (poza rzadkimi przypadkami referendów, i proszę nie przytaczać Szwajcarii, która jest fenomenem na skalę światową). Głosujemy na partię lub człowieka, a potem mamy minimalną kontrolę nad jego działalnością.
Nawet w przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych kontrola jest ograniczona. Wbrew pozorom wszelkie większościowe ordynacje (a JOW z systemem większości względnej jest najradykalniejszą ordynacją większościową) sprzyjają zmniejszeniu liczby efektywnych partii politycznych, ponieważ to właśnie tu (a nie w naszym systemie proporcjonalnym, co usiłują nam niektórzy wmówić) głosy oddane na pokonanych się marnują, więc jest tendencja do głosowania na największych.
W ostatnich wyborach do Senatu według ordynacji JOW wybraliśmy 100 osób, z czego 94 były wystawione przez PO lub PiS. Czyli wybraliśmy tych, których nam podsunął establishment.

Wracając do meritum. Eksperyment jest ciekawy, ale przestrzegam przed przekładaniem płynących z niego wniosków na politykę. Wybieramy przeciętniaków, ale tylko spośród tych, których nam podsuną. A nawet wtedy nie głosujemy za lub przeciw konkretnym decyzjom politycznym.
wypowiedzi: 715
wątków: 56
...
28.03.2012 (Śr) 22.29 (4493 dni temu)
@Szeryf:
- demokracja w dużym stopniu zabezpiecza przed podejmowaniem złych decyzji.

@Myrkul:
To wcale nie oznacza, że zapobiega to złym decyzjom.

Naziści doszli do władzy drogą demokratycznych wyborów, skłaniam się zatem do opinii Myrkula, bo jak widać demokracja nie potrafi uchronić przed bardzo złymi wyborami...
wypowiedzi: 2960
wątków: 471

:)
28.03.2012 (Śr) 22.41 (4493 dni temu)
no to wracam do tezy, że obecnie na świecie jest tyle danych, że można obalić każdą tezę. albo również udowodnić dowolną.

można też postawić tezę, że stawianie jakichkolwiek tez na tym forum jest bez sensu, bo zawsze znajdą się osoby odpowiednio inteligentne by znaleźć argumenty obalające tą tezę. choć pewnie zaraz też to obalicie...
  
wypowiedzi: 588
wątków: 61

@szeryf
29.03.2012 (Cz) 00.00 (4493 dni temu)
Mimo, ze brzmi to absurdalnie to jest to prawdziwe. Zawsze można znaleźć źródło, które twierdzi coś innego, albo przykład przeczący tezom przez kogoś postawionym. No... prawie zawsze .
Ale czy gdyby było inaczej to czy dyskutowanie byłoby tak interesujące? Skoro istnieje prawda absolutna, to o czym dyskutować?
Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz, czasem zdarza się, ze dwóch ludzi używając tych samych źródeł, korzystając z tych samych materiałów dowodzi zupełnie innych stwierdzeń.

Ja jednak nadal będę się trzymała wersji, że demokracja jest systemem niedobrym, niemogącym się sprawdzić w praktyce. (Nie mówcie, że się sprawdza w wielu krajach, bo moim zdaniem zdecydowanie nie).
Zwłaszcza, że już od dawna zamiast demokracji (demo od demos, czyli ludu) mamy mediokrację. Opinie ludzi, którzy później głosują wyrażając niby swoje zdanie kreowane są przez media, które kontrolują przepływ informacji (jako główne źródło informacji mają taką możliwość).
wypowiedzi: 302
wątków: 15
źródło
29.03.2012 (Cz) 00.07 (4493 dni temu)
Ja bym chciał tylko zwrócić uwagę na źródła. Po pierwsze autor artykułu jest nieznany (tekst zamieścił admin), co samo w sobie podważa WSZYSTKIE zawarte tam informacje. Jak wiemy w necie można znaleźć masę prawdziwych informacji i jeszcze więcej bzdur. Zatem dyskusja powinna wychodzić z założenia, że artykuł jako taki jest wiarygodny. Całe szczęście pod spodem znajduje się link do tekstu źródłowego, z którego korzystał nieznany nam autor. I tu niespodzianka (to po drugie) - tekst źródłowy pochodzi z serwisu http://inoforum.ru . Nie znam tego serwisu, może jest to serwis niezależny, a może prorządowy, ale sam fakt że jest to serwis rosyjski trochę zmniejsza jego wartość (jedynie w kontekście tematyki - osobiście nie oczekuję od Rosjan prawidłowej oceny procesów demokratycznych, w innych dziedzinach są zapewne lepszymi ekspertami).

Dyskusja powinna być albo czysto teoretyczna przy założeniu, że przyjmujemy te informacje za prawdziwe, albo powinna zacząć się od analizy wiarygodności tekstu.

A poza tym chyba nie wymyśliliśmy (my - ludzie) lepszego systemu niż demokracja, jakkolwiek zła by nie była.
wypowiedzi: 715
wątków: 56
...
29.03.2012 (Cz) 09.14 (4493 dni temu)
Buzz:
A poza tym chyba nie wymyśliliśmy (my - ludzie) lepszego systemu niż demokracja, jakkolwiek zła by nie była.

Lekko ponad 200 lat demokracji w niektórych krajach zachodu z epizodem w postaci Hitlera, który zdobył władzę w demokratycznych wyborach w porównaniu z monarchią despotyczną w Egipcie, która trzymała się kilka tysięcy lat czy cesarstwem Rzymskim, które miało kilka wieków wspaniałej historii nie brzmi imponująco z perspektywy historii...

Podobnie jak 250 lat (z przerwami) demokracji ateńskiej (przy czym demokracja ateńska różniła się od obecnej ze względu na mniej osób uprawnionych do głosowania w stosunku do ogółu) w porównaniu do ponad 500 lat królestwa Sparty sugeruje, że teza o tym, że demokracja jest najlepszym ustrojem jest co najmniej wątpliwa .
Drużyna Epikura
wypowiedzi: 695
wątków: 124

mądrość tłumu
29.03.2012 (Cz) 09.49 (4493 dni temu)
Szeryf napisał:
"badania wykazały, że jest takie coś jak mądrość tłumu - tzn 10 współpracujących osób statystycznie podejmuje lepsze decyzje niż pojedyncza osoba."

Trzeba tylko pamiętać o Prawie Woltrskiego:
Praca w zespole polega na tym, że przez połowę czasu trzeba tłumaczyć innym, ze są w błędzie.
wypowiedzi: 204
wątków: 5
jaka demokracja
29.03.2012 (Cz) 15.28 (4492 dni temu)
jak już myrkul napisał, do wyborów establishment wystawia jakieś tam kukiełki, media (o nich zylo już wspomniał i które tez są w reku establishmentu ) je "reklamują", a mob zadowolony z tej iluzji glosuje na którąś z nich. (establishmentowi jest obojętne na którą, bo wszystkie są jego) unilever tez jest obojętne czy kupisz ketchup hellmanns czy tortex
a zamieniając wyraz "establishment" na "oligarchia" mamy system polityczny który obecnie panuje na globie
wypowiedzi: 39
wątków: 5
manipulacja
04.04.2012 (Śr) 01.35 (4487 dni temu)
Niewiedza sprzyja manipulacji.
Milionem nie myślących mas łatwiej jest pokierować, niż kilkoma myślącymi istotami.
Trochę to przykre ale fakty krzyczą same za siebie. Dziś polityka to nie wymiana rzeczowych poglądów i rozwiązań, tylko show, show, show i zwykła reklama.
Także te kilka myślących jednostek nie ma szans w tępym tłumie na wprowadzenie zmian.



Forum >> Hyde Park >> Badania wykazały, że ludzie są zbyt głupi na demokrację