gry online

 tematów: 33      wątków: 2617      wypowiedzi: 27.803
autor: fraza:
jeśli chcesz brać udział w dyskusji zaloguj się: użytkownik: hasło:
Podsumowanie aktywności na forum w ciągu ostatnich 24 godzin

Forum >> miasteczka >> Indianapolis

system automatycznej korekty błędów

autor treść
wypowiedzi: 10
wątków: 8
Indianapolis
11.04.2007 (Śr) 22.52 (6248 dni temu)
A teraz dla zainteresowanych coś z historii Indianapolis:

Indianapolis, hrabstwo: Marion County, stan: Indiana

Indianapolis zostało stolicą stanu w 1821 roku. Jeremiah Sullivan sędzia Sądu Najwyższego stanu Indiana wymyślił nazwę miasta poprzez połączenie nazwy stanu z greckim słowem oznaczającym miasto czyli "polis".

Miasto zostało założone w pobliżu rzeki White River, która jak ówcześnie mylnie mniemano, miała zostać główną arterią transportową regionu, jednakże plan dotyczący rzecznej sieci transportowej legł w gruzach, kiedy okazało się, iż koryto rzeki White River było w wielu miejscach zbyt płytkie i piaszczyste, aby w pełni mogło spełnić pokładane w niej nadzieje.

Do zaprojektowania nowej stolicy stanu wybrano Alexandra Ralstona. Ralston swego czasu był uczniem francuskiego architekta Pierre L'Enfant'a, z którym miał okazję pracować przy realizacji planów miasta Waszyngton w Dystrykcie Kolumbii. Pierwotnie Ralston założył, iż centrum w kształcie kwadratu miało obejmować obszar 1 mili, w którego samym sercu znajdować się miała Rezydencja Gubernatora. Rezydencja Gubernatora została zburzona w 1857 roku, a na jej miejscu powstał w roku 1901 neoklasycystyczny wykonany z brązu pomnik "The Soldiers' and Sailors' Monument" umieszczony na cokole z oolitowego wapienia (wysokość pomnika liczy 86,5 metra) upamiętniający weteranów uczestników: Amerykańskiej Rewolucji (1775-83), Brytyjsko-Amerykańskiej Wojny z 1812 roku (zwanej też Wojną Jamesa Madisona), Wojny Meksykańsko-Amerykańskiej (1846-48) oraz Wojny Secesyjnej (1861-65). Zaprojektowanie niniejszego pomnika zlecono architektowi niemieckiego pochodzenia Bruno Schmitz'owi.

Miasto z resztą kraju łączy jedna z pierwszych założonych w USA głównych autostrad (wschód-zachód) tj. National Road lub Cumberland Road. Pierwsza kolej żelazna mająca bezpośrednie połączenie z Indianapolis tj. Madison & Indianapolis zaczęła działać 1 października 1847 roku, co w niedługim czasie przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta.
Z początkiem nowego wieku w mieście zaczęły otwierać swoje fabryki oparte głównie na przemyśle samochodowym takie firmy jak: Duesenburg, Marmon czy Stutz, co spowodowało, iż Indianapolis w krótkim czasie stało się głównym rywalem opartego na przemyśle samochodowym Detroit.

Dzięki rozbudowanemu systemowi sieci dróg, Indianapolis mogło pretendować do miana głównego regionalnego ośrodka transportowego łączącego takie miasta jak: Chicago, Louisville, Cincinnati, Columbus czy St. Louis, co w sumie miało również swoje powiązanie ze stanowym mottem tego regionu tj. "Skrzyżowanie Ameryki" (eng. The Crossroads of America).

Otaczające Indianapolis złoża gazu oraz ropy naftowej odkryte pod koniec XIX wieku przyczyniły się do szybkiego rozwoju gospodarczego regionu. Pierwsza połowa XX wieku wiąże się z gwałtownym napływem ludności przybywających niemal ze wszystkich zakątków kraju do szybko rozwijającego się gospodarczo miasta. Podczas tego okresu w mieście nasiliło się tempo powstawania coraz to nowych, rozsypanych głównie na obrzeżach miasta, tzw. dzielnic nędzy, zamieszkanych głównie przez ludność murzyńską. Widoczne od dłuższego czasu rozwarstwienie społeczne doprowadziło w latach 60-tych XX wieku do licznych konfliktów na tle rasowym. Indianapolis stało się jednym z głównych miast, w którym jednak nigdy nie doszło do otwartych zamieszek na tym tle. Napięcia na tle rasowym nasiliły się ponownie w 1970 roku wraz z wejściem tzw. Unigov'u (w wolnym tłumaczeniu akt ten oznacza: seperację lub wyłączenie spod istniejącej jurysdykcji) mającego na celu w przyszłości, odizolowanie szybko rozwijającej się wspólnoty Afroamerykanów od obywateli miasta wywodzących się z klasy średniej.

W latach 70-tych i 80-tych XX wieku Indianapolis ucierpiało na skutek przebudowy niektórych dzielnic oraz, co było po części z tym związane, emigracji wyższej i średniej klasy białych obywateli. Ożywienie opuszczonych części miasta, takich jak np: Fall Creek Place, a w szczególnośći zaś CBD tj. Centralnej Dzielnicy Biznesu (eng. downtown) przypada na lata 90-te XX wieku, co w końcu doprowadziło do przyśpieszenia wzrostu w, jak i wokół całego obszaru, stolicy stanu Indiana.


źródło:

http://en.wikipedia.org/wiki/Indianapolis
http://www.indygov.org/home.htm

fotki:

http://www.visit-indianapolis.com/Indianapolis-Aerial.jpg
http://ekb.dbstalk.com/TVMarkets/City%20Maps/Indianapolis.gif
http://www.indyindiana.com/images/indianapolis_flag.png
http://www.arikah.net/commons/en/6/67/Indianapolis-indiana-soldiers-sailors-monument.jpg
  



Forum >> miasteczka >> Indianapolis