gry online


KRÓTKI PRZEWODNIK   PEŁNY OPIS  
 Algorytmy (xls - 87kB)
 Opis gry (pdf - 480kB)
 Akademia Farmera
 Regulamin gry
 mini-Farmersi w Excelu (zip - 340kB)

Wprowadzenie

Tło historyczne

Gra Farmersi toczy się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Z przeludnionej Europy napływa do Ameryki fala emigrantów, szukających za Oceanem możliwości polepszenia swojego życia, zdobycia majątku i szczęścia. Ty jesteś jednym z nich!

W Ameryce na pionierów czekają niezmierzone połacie niezagospodarowanych ziem, setki małych, ale dynamicznie rozwijających się miasteczek oraz liberalny system gospodarczy. To właśnie tu, po raz pierwszy na świecie, powstał system społeczno-gospodarczy zwany kapitalizmem . Twój sukces zależy wyłącznie od twojej przedsiębiorczości!

Pierwszy etap gry rozpoczyna się w 1832 roku. USA od ponad 50 lat są niepodległym państwem. Niecałe 30 lat temu odkupiły od Francji olbrzymie tereny na zachód od Mississippi, niemal podwajając swoją powierzchnię.

Drugi etap ma miejsce w roku 1848, a trzeci w 1869 r. Każdy wyższy etap otwiera przed tobą nowe możliwości związane z rozwojem kraju - postęp technologiczny umożliwia nowe inwestycje, pojawiają się kowboje, miasta stają się większe a warunki rozgrywek trudniejsze.


System rozgrywek

Na pierwszym etapie gry (rok 1832) masz do wyboru 8 miasteczek, w których możesz prowadzić rozgrywki.

Jedna rozgrywka trwa od 6 do 17 tur. Tura składa się z podjęcia przez graczy decyzji oraz z przeliczenia, podczas którego algorytmy przetwarzają decyzje graczy oraz obliczają wyniki tury. Przeliczenia następują co 12/24 godziny lub 4/8 minut od rozpoczęcia gry, w zależności od ustawień danej gry. Może ono jednak nastąpić wcześniej - w momencie, gdy ostatni gracz podejmie decyzje.

Rozgrywki w każdym miasteczku są nieco inne - różnią się one między innymi: liczbą graczy, długością gry, liczbą dostępnych bonusów, wysokością płac pracowników, ilością dostępnej ziemi lub ceną bydła i zboża. Jednakże zasady gry pozostają zawsze niezmienne.

Aby zapisać się do rozgrywki kliknij na stronie głównej link "nowa gra", wybierz miasto i dołącz do nierozpoczętej rozgrywki lub, w przypadku jej braku, załóż nową. Gra rozpocznie się dopiero wówczas, gdy zapisze się do niej komplet graczy. Wtedy następuje pierwsze przeliczenie i od tego momentu gracze mogą podejmować pierwsze decyzje.

Po każdej rozegranej przez ciebie rozgrywce zmienia się ilość twoich punktów doświadczenia (PD) - w zależności od osiągniętego wyniku w grze, ilości PD przeciwników (z wyjątkiem gier ligowych) i długości rozgrywki (dokładny sposób przeliczania przedstawiony jest w pliku algorytmy.xls). Większość miast ma ustawiony minimalny próg PD - na początku masz możliwość grania tylko w Memphis Cleveland i El Paso, ale w miarę jak ilość twoich PD rośnie, otwierają się przed tobą kolejne miasta. Punkty PD mogą również spadać - w przypadku braku aktywności gracza przez ostatnie 14 dni, jego ilość PD jest obniżana o 0,5% dziennie.

Specjalnym rodzajem rozgrywek są "gry treningowe" w Memphis, Wilmington i Los Angeles - służą one nauce i testowaniu różnych strategii. Gra odbywa się przeciwko automatycznym graczom, a przeliczenia następują od razu po podjęciu decyzji przez gracza. W wyniku gier treningowych punkty doświadczenia nie są naliczane. W podobny sposób działają "zadania" - są to gry treningowe stworzone przez innych graczy. Rozwiązując zadania poznasz dokładniej jak działa gra i możesz testować różne strategie.

Wyjątkowym miastem jest również El Paso, dostępne we wszystkich poziomach. Tutaj rozgrywane są "gry pojedynkowe" na dwóch graczy. Służą one zarówno do nauki (gracz bardziej doświadczony może tłumaczyć grę osobie mniej doświadczonej) jak i rozstrzyganiu "spraw honorowych", gdy dwaj gracze chcą się ze sobą zmierzyć. W rozgrywkach w El Paso bonusy i utrudnienia nie są brane pod uwagę. Wyniki rozgrywek w El Paso nie są brane pod uwagę w statystykach zwycięstw gracza i statystykach drużynowych. Tutaj oraz w "szybkich grach" z przeliczeniami co 4 i 8 minut (Memphis, Iowa City, Seattle, Farmersi Town, Carson City) punkty doświadczenia naliczane są w mniejszej ilości, gdyż im szybsza jest gra, tym mniejsze zmiany PD. We wszystkich rozgrywkach przeliczenia mogą następować od razu po podjęciu przez wszystkich graczy decyzji, tak więc choć nominalnie gra może mieć przeliczenia co 24 godziny, to w praktyce może skończyć się w parę godzin.

W osobnym trybie rozgrywane są gry w Turniejach o Puchar Dzikiego Zachodu. Dokładne zasady przedstawione są w Regulaminie Pucharu. Wszystkie rozgrywki pucharowe to gry pojedynkowe w El Paso. Nie wliczają się one do limitu jednoczesnych gier, nie są uwzględniane w statystykach, a PD w ich wyniku nie jest naliczane. W pierwszej fazie rozgrywane są gry grupowe, a następnie najlepsi gracze z grup walczą w systemie pucharowym o Puchar.